1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1.5 milyon kişi iş sahibi olacak
1.5 milyon kişi iş sahibi olacak

1.5 milyon kişi iş sahibi olacak

Türkiye genelinde yaklaşık 1.5 milyon kişinin, Konya’da ise 30 bin kişinin iş sahibi olmasını sağlayacak İstihdam Seferberliği kapsamında işveren 1 sigortalı için 1.404 TL ödeyecek, 773 TL’lik prim ve vergiler ise devlet tarafından karşılanacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Ekonomi Şurası’nda açıklanan ‘İstihdam Seferberliği’ desteği işsizlik sorununa çözüm olacak. 9 Şubat’ta resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren destek kapsamında Konya Mart ayına kadar toplam 20 bin kişi istihdam edilecek. Yıl sonuna kadar bu sayının 30 bine ulaşması hedefleniyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar verilecek olan istihdam desteği kapsamında ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacak.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Özel sektör işverenlerinin yararlanabildiği desteği alabilmek için; işverenin borcunun bulunmaması, SGK ve diğer ödemelerini zamanında yapmış olmak, kayıtdışı ve sahte sigortalı çalıştırmamış olmak gerekiyor. Bor yapılandırmasından faydalanan ve taksitlerini düzenli ödeyenler ‘Artı 1 İstihdam Teşviği’nden yararlanabilecek. Kamu idarelerini ait işyerleri, emekliler ve yurtdışında çalışan sigortalılar ise destek kapsamının dışında yer alıyor.

İŞTE BÜTÜN AYRINTILAR

* İşverenler, 31/12/2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için bu teşvikten yararlanabilecek.

* İşverenlerin 01/02/2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların; İşkur’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekiyor.

* Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2.177 TL. (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2.088,56 TL oluyor.)

*Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece 1.404 TL ödeyecek. Geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak.

* Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacak.

* Teşvik uygulaması 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacak.

* Bu teşvikten yararlanacak işverenler, aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklar.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI’NDAN YARARLANIN

Hem işverene hem de çalışanlara önemli avantajlar sağlayan İşbaşı Eğitim Programı da istihdama büyük katkı sağlıyor. 15 yaşını doldurmuş işsizlik ve tüm kademelerdeki öğrencilerin yararlanabildiği program kapsamda işverene herhangi bir maddi yükümlülük getirilmiyor. İşverenin birin ve ikinci derece kan hışmı ile eşinin kapsam dışında bırakıldığı program, ilk kez işgücüne katılanları veya en az 3 aydır işsiz olanları kapsıyor.

Düzenlenecek işbaşı eğitim programlarında program süresi en fazla 78 fiili gün ve 3 ay olabiliyor. Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde (1.404 TL)

gelir elde etme imkanı da veriliyor Program süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de devlet tarafından karşılanıyor.

İşverenler İşbaşı Eğitim Programına alacakları kişileri kendileri bulabilecekleri gibi

İŞKUR’a başvurup programdan yararlanmak isteyenler arasından seçme yapabiliyor. En az 2 sigortalı çalışana sahip olan işverenlerle düzenlenebilen program kapsamında yüzde 50 istihdam yükümlüğü bulunuyor. Toplam 100 çalışanı olan bir işveren 30 kişilik program düzenleyebilecek ve program sonunda 15 kişiyi istihdam etmesi gerekiyor. İstihdam süresi ise en az düzenlenen program süresi kadar olmak zorunda.

İŞKUR’A KAYITLI OLMAK GEREKİYOR

İstihdam Seferberliği desteğinden yararlanmak için ‘İŞKUR’a kayıtlı olmak ve İŞKUR üzerinden iş gücü talebinde bulunmak’ gerekiyor. Bu nedenle işçi ve işverenin www.iskur.gov.tr adresinden online kayıt yaptırması gerekiyor. Bunun yanı sıra İŞKUR’a gidip form doldurularak da kayıt yaptırılabilir./M. Nuri KEKLİK

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.