1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 1 Kilo Salça Kaç Kilo Domatesten elde edilir?
1 Kilo Salça Kaç Kilo Domatesten elde edilir?

1 Kilo Salça Kaç Kilo Domatesten elde edilir?

Evlerimizin vazgeçilmez gıdalarından birtanesi olan salça hepimizin bildiği gibi domatesten elde edilmektedir. Çoğu zaman salça kullanılması gereken bazı yemeklerde evde salça olmadığı zamansalça görevini üstlenmesi için domatesten yararlanmışızdır.

A+A-

Özellikle kırsal alanlarda halk tüketeceği salçayı kendisi domateslerden yapmaktadır. Salça yapılması çok zahmetli olmayan bir iş olması sebebiyle bazı şehirlerde de özellikle bazı evler kendi salçasını kendisi yapmaktadır. Fakat günümüz itibarıyla şehirlerde yaşayan insanların tamamına yakını salça ihtiyacını marketlerden karşılamaktadır. Bu yazımızda aşağı yukarı 1 kilo salça elde edebilmek için ne kadar domates gerektiği hususuna değineceğiz ve bunu açıklamalı şekilde maddeler halinde anlatacağız.

Domatesten elde edilen salça miktarını etkileyen faktörler nelerdir? Elimizdeki domatesten en çok şekilde salça üretmede iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır.

1-Salçanın yapılış biçimi ve bu husustaki yetenek.

2-Salça için kullanılan domatesin salça için uygunluğu.

Birinci kısım salça yapma konusunda uzmanlaşmış kişiler domatesleri en verimli şekilde kullanmayı zamanla öğrenmiş olduğundan en az domates ile en çok salça elde etmeyi bilirler. Artık günümüzde çok iyi salça makinaları yapıldığından bu konuda bu makinalar ile yapılan salçadan en üst düzeyde verim alındığı bilgisi birçok kaynakta geçmektedir. İkinci kısım ise bazı domatesler salça yapmak için oldukça verimli iken bazı cins domatesler ise salça verimi açısından çok verimli değillerdir. Şimdi gelgelelim 1 kilo salça elde etmek için ortalama kaç kilog domotese ihtiyaç vardır? Sorusunun civabına:

salca1.jpg1 kilo salça için kaç kilo domatese ihtiyaç vardır?

Birçok kaynakta 1 kilo salça elde etmek için aşağı yukarı 5-6 kilogram salçaya ihtiyaç duyulduğu yazılıyor ise de özellikle bazı uzmanlarca bu oranın yüksek olduğu bilgisi gelmektedir. Fakat genel itibarıyla bir kilo salça elde etmek için yaklaşık olarak 7-7.5 kilogram dometese ihtiyaç olduğu bilgiside yer almaktadır. Tabi salça yapmak için ana madde olan domatesler birbirleri ile aynı olamayacağı için ortalama olarak 1 kilogram salça yapımı için 6-7 kilogram domates olması gerektiği bilgisi ortaya çıkacaktır. Yine özellikle salça yapımı için en iyi verim sağlayan dometesler bir tanesi olarak armut tipi dometes bilgisi bulunmakla birlikte bazı dometes türlerinin ise biraz daha az verimli olmasına karşın çok daha kaliteli olduğu ve bu domateslerden yapılan salçalarında oldukça kaliteli salça olduğu bilinmektedir.

salca2.jpg

Salçayı evde yapan ve bu konuda yeni olanlar için şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Örneğin 10 kilo salça yapmanız gerekiyor ise ortalama olarak yaklaşık olarak 60 ila 70 kilogram aralığında bir domotese ihtiyaç vardır. Kısaca salça yapan hiçkimse dometes ve yapım kaynaklar faktörler sebebiyle aynı orandaki domatesten aynı oranda salça çıkaramayacaktır. Bazıları 1 kilogram salça için 6 kilogram dometes kullanırken bazıları 7 kilogram bazıları ise daha fazla domates kullanabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.