1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. 1 taneden 1 şey olur
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

1 taneden 1 şey olur

A+A-

Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olurlar. (Delia Steinberg Guzman)

Bir nesneye, bir varlığa sürekli ihtiyaç duymak olarak tanımlayabileceğimiz, madde bağımlılığının, son yıllarda ülkemiz gençliğini tehdit eder boyutlara geldiği yönünde haberlerde ciddi artışlar vardır.

Bir kişi kendi fıtratına uygun olmayan bir maddeye neden gereksinim duyar? Madde bağımlısı veya tiryaki olarak, doğmadığına göre sonradan hangi faktörler ve nedenler devreye girmektedir ki, zararlı maddelere bağımlılık duymaktadır. Bunun zararları zaten bilindiği için, tüketim nedenleri üzerine duralım istiyorum. Keyif ve mutluluk verdiği iddiasıdır, öyle olsa bile daha faydalı, daha ucuz mutluluk veren başka seçenekler vardır.

Mesela, bir dostumuzla çay içmek, ya da gülümsemek, paylaşmak ya da su içmek, ayran içmek vesaire çoğaltılabilir. Yani, fayda-zarar, açısından bakıldığında hiç de rasyonel bir davranış değildir, keyif ve mutluluk için sigara içmek.
Aslında insan bu maddelere ilk kullanırken, bırakmayı düşünerek başlar. Bir taneden bir şey olmaz, içince hemen ölünür gibi abartılı reklamların, öyle olmadığını gören çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi, sosyal kabul görme, kendini ifade edebilme gücü zayıf çocukların, madde bağımlılığı ile ifade etme çabaları vb. bir sürü psiko-sosyal faktörler etkili olmaktadır.

1 taneden 1 şey olur, o da madde bağımlılığıdır. Bu bağımlılık kendi başına bir insanın ve ailesinin bütün bir hayatını esaret altına alacak kadar kötü bir alışkanlıktır.

Çocuklara bunların zararları anlatılırken de, onlarla bunlar arasına mesafe koyan, gerçekçi bir dil kullanılmalıdır. Küçük yaşlardan itibaren ‘’sigara içen ölür’’ düşüncesiyle yetişen çocuk, arkadaş ve sosyal çevrede, sigara içenlerin ölmediğini! görünce de, bütün tavsiyeler itibar kaybına uğruyor. Bu nedenle madde bağımlılığıyla mücadelede, pedagojik bir yaklaşım ve dil kullanılmalıdır.

Sosyal kabul görme kaygısı ve isteği de, madde bağımlılığında önemli bir etkendir. Şüphesiz, her insan sevilmek, saygı duyulmak, önemsenmek gibi duygusal ihtiyaçlar hisseder. Özellikle koşulsuz kabul ve saygı görmemiş çocuk ve ergenlerde psikolojik bağışıklık sistemi daha zayıf ve korunmasız olmaktadır.

Bu nedenle çocuklarımıza, sevgi, saygı ve şartsız kabul ile yaklaşalım, onların duygusal ve sosyal ihtiyaçlarının kaynağının aile, okul ve faydalı faaliyetlerle karşılayalım. Selam ve Dua İle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum