1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. 1-Tevessül (Aracı Kılmak) Şirk Midir?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1-Tevessül (Aracı Kılmak) Şirk Midir?

A+A-

Bir de şunu söyleyelim; benim şeyhim şöyle keramet sahibi der de bu kerameti Allahdan degil de şeyhinden bilirse şirk koşmuş olur. bu konularda da dikkatlı olmak lazım!

18/KEHF Suresi 23. âyet Âyet Meâli: Bir şey hakkında “Ben, bunu yarın mutlaka yapacağım deme.”

18/KEHF Suresi 24. âyet Âyet Meâli: Ancak Allah’ın dilemesiyle (yapacağım de). Ve unuttuğun zaman Rabbini zikret ve de ki: “Rabbim beni (Allah’a) bundan daha yakın (daha üstün) bir irşad seviyesine ulaştır.”

Allah hakkıyerine getirir.onların ondan başka yalvardıkları [putlar] ise hiç bir seyi yerine getiremezler. cünkü hakkiyla işiten hakkiyla gören Allahtır. mümin 20

Bir müslüman şunu iyi bilir ki bir iş yapacagı zaman,mesela yarın şu işi görecegim dedigi zaman onun Allahın izniyle Allahın dilemesiyle oldugunu veya olacagını bilir.Çogu zaman arkasındanda Allahın izniyle veya Allah dilerse kelimesini söyleriz. söylemese bile Allahın izni olmadan hiç bir adım bile atamayacagımızı bilir.

Cebrail (Aleyhisselam) Meryem Valideye ne demişti:

“Sana bir çocuk vereceğim”(Meryem 19) Çoçugu veren burada ceprailmi yoksa allahmı!burada vesile olan ceprail [ as] degilmi.

Cenabu hak Nisa 64 te söyle buyuruyor

“Biz her peygamberi ancak, Allah'ın izniyle kendisine itaat edilmesi için göndermişizdir. Eğer onlar nefislerine zulmettiklerinde sana gelip Allah'tan bağışlama dilese, Peygamber de onlar için Allah'tan bağışlama (mağfiret) dileseydi şüphesiz Allah'ı, tevbeleri kabul edici ve çok merhamet edici olarak bulurlardı”. Nisa 64

Bu ayette de Allah nefislerine zulüm edenler sana gelip bagışlanma dilese,peygamber de onlar için Allahtan bagışlanma dilese, derken vesile olan peygamberimiz degil mi!

“Bu gömleğimi götürün de babamın yüzüne koyun ki, gözleri açılsın ve bütün ailenizi bana getirin” dedi .Yusuf. 93

Yusuf as gömlegini babası Yakup as,a gönderiyor ,ve diger 96 ayette de gözlerinin açıldıgını söylüyor. Yusuf as, ın gönderdigi bir bez degilmi! Burada hz Yakubun gözlerini açan bez,mi yoksa Allah mı,bez dersek biz de şirk koşmuş oluruz. Ve burada vesile olan bir bez parcası degil mi!

Yahudiler de Peygamber – aleyhi’s-salatü ve’s-selam’ı aracı( vesile) kılmışlardır.

( Peygamber (sav) Efendimizhakki için,)

Bu cümle yahudiler için bile zafer vermistir, Kur’an bunu güzel kelimeleriyle kanıtlıyor:

Kendilerine ellerindekini (Tevrat’ı) tasdik eden bir kitap (Kur’an) gelince onu inkar ettiler; Oysa, daha önce (bu kitabı getirecek peygamber ile) inkarcılara (Arap müşriklerine) karşı yardım istiyorlardı. (Tevrat’tan) tanıyıp bildikleri (bu peygamber) kendilerine gelince ise onu inkar ettiler. Allah’ın lâneti inkarcıların üzerine olsun. (Sure-i Bakara, 89)

Bu ayet Beni Kureyze ve Beni Nadir hakkında inmistir, onlar Evs ve Khazraj’a karşı zafer için dua ediyorlardı, ve bu, peygamber efendimiz(sav)’in peygamberliginden öncedir. İbni Abbas ve Katâde, bu ayetle ilgili şöyle haber verdiler. Mânası: Müşriklere karşı zafer için, o(peygamberimiz sav)’nun vesilesiyle, Allah’a duâ ettiler. Es-Sudiyy: Onlar ve müşrikler arasında savaş var iken, tevratı açtılar ve ellerini peygamberin(sav) yazıldıgı yere bastılar ve duâ ettiler: “Ey Allahım, biz sana, bize gönderecegini sözverdigin ahir zaman peygamberinin vesilesiyle duâ ediyoruz; bize bugün düşmanlarımıza karşı zafer ver.” Ve bu duadan sonra savaşı kazandılar.. [Mahmud Alûsî, Rûhul mânî(1:320)

Şimdi burada aracı [vesile] olan peygamberimizin ruhu degil mi! Yani burada aracı [vesile] diri olur da ölü kimse olmaz diyebilirmiyiz! Bu herkez icin geçerli.

Hz. Enes anlatıyor: Hz. Ömer (ra), kuraklık ve kıtlık olduğunda -halkla birlikte- yağmur duasına çıktığı her seferinde Hz. Abbas (ra)’ı vesile yapar ve şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! Biz daha önce Peygamberimizi vesile yaparak senden yağmur istiyorduk ve sen de bize yağmur veriyordun; Şimdi ise -Peygamberimiz aramızda yok; Onun amcasını vesile kılarak senden yağmur istiyoruz, ne olur bize yağmur ver.”derdi ve hemen yağmur yağmaya başlardı.(Buharî, İstiska, 3)

Abdullah b. Ömer (r.a)'den nakledildiğine göre Hz. Peygamber (asm) Bedir gazvesinden sonra yerde yatan Kureyş büyüklerinin cesetlerine karşı: "Rabbinizin va'dettiği azabın doğru olduğunu anladınız mı?" diye seslenmişti. Hz. Ömer (ra)'in: "Ey Allah'ın Resulu! Bu duygusuz cesetlere mi hitap ediyorsunuz?" demesi üzerine, Resülüllah (asm) şöyle buyurmuştur: "Siz bunlardan daha fazla işitici değilsiniz. Fakat bunlar cevap veremezler" buyurmuştur. (Ahmed b. Hanbel, II, 121)

Gözleri görmeyen bir sahabi Rasulullah’a (s.a.v.) baş vurarak ondan gözlerinin açılması için Allah’a dua etmesini rica etti; Rasulullah (s.a.v.) da ona abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra şöyle dua etmesini emretti: Ya Rabbi, dileğimi senden diliyor ve rahmet peygamberi olan peygamberin Muhammed’i araya koyarak sana yöneldim onu hakkımda sefaatçı yap.

Enes b. Mâlik’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Peygamber s.a.v, şeytanı taşlayınca kurbanını kesti sonra tıraş olmak için berbere başının sağ yanını uzattı kesilen saçı Ebû Talha’ya verdi sonra sol yanını uzatıp tıraş oldu ve kesilen saçını “Müslümanlar arasında dağıt” buyurdu. Müslim, “es Sahih”, Hac kitabı, hadis 323, 324, 325 ve 326 Tirmizi, “Sünen”, Hac kitabı, bölüm 73, hadis 912 Ebu Davud, “Sünen” Hac kitabı, 78-ci bab, hadis 1981

İmam El Cevzinin(r.a)-(İbni Teymiyyenin öğrencisi İbni Kayyim el Cevziyle karıştırılmamalıdır)-“Kitab el Vefa” isimli eserinin 818-ci sayfasında bulunan 1536 numaralı hadisdir.Busayfada İmam Cevzi(r.a) şunlari yaziyor:

“Ebu Bekr el Minkari anlatıyor; “Ben, Taberani ve Ebu el Şeyh, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Harem’inde idik; O gün çok aç idik.Tüm günü bir lokma bile yememiştik.İşa Namazi vakti Rasulallahın(s.a.s) mezarının yanına gelip dedim ki,”Ya Rasulallah(s.a.s),biz açız,biz açız”.Sonra geri döndüm Ebu el Şeyh bana dedi ki,otur.Yemek olmasa açlıktan ölecegiz.Ben ve Ebu El Şeyh uyuduk.Teberanide uyanık idi ve yiyecek birşeyler arıyordu.Derken Bir kişi yanında iki çocukla kapıyı vurdu,çocukların birinin elinde palmiye lifinden dokunmuş içi yiycekle dolu bir sepet vardı.Biz oturduk ve yiycekleri yedik.Geride kalan şeyleri çocuğun geri götüreceğini düşündük fakat o, onların hepsini bize bıraktı.Biz Yemegimizi yeyip bitirdikten sonra o kişi şöyle dedi:”Ey insanlar,sizler Allah Rasulune(s.a.s) şikayet mi etdiniz? Onu(s.a.s) Rüyamda gördüm ve size yiyecek birşeyler getirmemi emrettiler. (DEVAM EDECEK)

Bu yazı toplam 735 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.