1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 10- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

10- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA

A+A-

İçerisinde yaşamakta olduğumuz Konya ilimiz, çok müstesna ilim adamları yetiştiren,  İslam coğrafyasında tarihi zenginliği en çok şöhreti olan şehirlerimizden ve önemlilerinden biridir. Bu güzel şehrimizi, tarihi değerlerini tanımaya çalışalım. tarihi ve manevi değerlerini daha iyi anlayan ve buna ehemmiyet verenlerin çoğalmasını görmek o şehirde medeniyetin geliştiğini görmektir. Ne var ki, bu güzel şehrimizi, tarihi değerleri ile çoklarımızın tanımadığı bir gerçek. Sevindirici olan ise, her geçen gün, tarihi ve manevi değerlerimizin daha iyi anlamaya ve buna ehemmiyet verenlerin, keşf edenlerin çoğaldığıdır. 

      Konya, bildiğiniz gibi, Selçuklulara payitaht olmuş ve Osmanlılarda ve hem de Selçuklular döneminde mümtaz ve müstesna hizmet vermiş bir şehrimizdir. Ve bu hizmetlerde emekleri büyük olan, mümtaz simalardan Ş. Sadreddini Konevi ki; hem ilmi dirayeti ile mümtaz ve hem de manevi halleri ile müstesna bir büyüğümüzdür. Onun hakkında, ruhulbeyan tefsirinde, Kehf suresindeki (tefsirinde) kısa bir menkıbesi şöyle yazılıdır:

      Zamanın en büyük âlimlerinden, kelam ve tasavvufta mümtaz, Ş. Ekber Muhyiddini Arabî’nin kendi eliyle yetiştirdiği, Hz. Koneviye hocalık etmiş, mala mülke ehemmiyet vermeyen bir İslam âlimidir.

       Ş. Sadreddini Konevi, Şeyhi Ekber Muhyiddini Arabî k.s.yu vefatından sonra, onu görmek ister. O esnada bir nur dikilir. Onun içerisinden şeyhini görür ve derki; Evladım sağlığımda seni yüksek mertebelerde görmeyi, yetişmeni isterdim. Ama şimdi gördüm ki o sende tecelli etmiş. Niyetim ve gayretim boşa gitmedi Elhamdülillah. Mübarek ellerini öptüm ve muradım odur ki: Her şeyi unutayım amma rabbimi unutmayayım. Rabbim kendinden gayri her şeyi unuttursun lakin kendini unutturmasın, diye huzurlarında kendilerinden dua istedim. Çok geçmeden bu manevi nimet bu fakire verildi. Hatta bir gün, pek yakında büyük bir fitnenin kopacağını söyler. Ve çok geçmeden Moğol istilası başlar. Binlerce Müslüman şehit ederler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.