1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 10- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

10- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA

A+A-

Diğer bir menkıbesi: Şemsi Tebrizi, Konya’ya gelince, Mevlana ona kendini kaptırır. Buna içerleyen bir kısım Konya ilim ehli, Konya uleması, Mevlana bizi bıraktı gitti diye Denizliye çekip giderler. Sultan Alâeddin ise buna çok üzülür. Sadreddini Konevinin maneviyat büyüklerinden olduğunu bildiği için derhal yanına giderek ona;

       Efendim, bu gün cuma günüdür. İlim ehli Denizliye çekip gitmiştir. İlim ehli olmadan Cuma kılmak bize Konya’ya yakışırmı? Onların olmaması şanımıza noksanlık getirir. Böyle gitmelerine Buna çok içerledim der. Ve Cuma namazına gelmelerini temin etmesini rica eder. Sadreddin Konevi, atlar katırına, kendisini o anda Denizlide bulur. Onları bulur, İlim ehlini toplar ve sultanın emrini tebliğ eder. Hem de bir Müslüman’ın kalbine neşe salmak isteyene rabbimiz yardım eder. Sultana karşı gelmek asla caiz değildir, tehlikelidir. Kalplerini incitmek caiz olmaz. Ve Sultanın üzdüklerini, kendilerini beklediğini, buna uymazlarsa Emire itaatsizlik etmiş olacaklarını söyler. Haydi, vakit daraldı. Acele edin. Sultan bu gün sizi bekliyor.

     Âlimler ilk önce itiraz ettiler, bahaneler uydurdular. Dediler ki, gidecek olsak bile zaman yok. Üç günlük yol. Efendim, Cuma namazı yaklaştı. Konya’ya cumaya nasıl yetişiriz. Buna imkân varmı?

     Sadreddini Konevi onlara “ siz tamam deyin gerisi kolay” . Siz bana peki deyin bir kere. Mevlam kadirdir her şeylere. Âlimler bu sözlere hem hayret ettiler. Ve hem de teklifi kabul ettiler, hayvanlarına bindiler. Tereddüt içinde Denizliden ayrıldılar. Daha bir iki konak bile gitmeden Kendilerini Konya da bulurlar ki, ezanlar henüz okunmamış. Sultanın arzusu yerine geldi. Onlarda bu harikuladelik karşısında onu daha iyi anlamış oldular. Ve muhabbetleri de arttı.(Okumuş olduğum kayıt da hernekadar S.1. Alaaddinin ismi geçiyorsada II.Kıyaseddin Keyhusrev Sultanımız olarak düzeltelim. Zira bahsi geçen tarihde S.1. Alaaddin değil S.II.Kıyaseddin Keyhusrev Selçuklu Sultanı idi.) 

      Hz. Mevlana Koneviden önce vefat etmiştir Anlatılır ki, o zamanlarda orduda bir subay Koneviyi ziyaret eder ve kendini görenlere der ki; Biz her ne kadar kumandan isek de zahirde, manada esas kumandan onlardır. Bunları ziyaret edip dualarını almak lazımdır der. Veliler bu manada ziyaret etmeli diye tavsiye eder. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.