1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 10 Yılın Bilançosu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Yılın Bilançosu

A+A-

Geçtiğimiz Akşam Konya Büşükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Tahir Akyürek’in bir otelde düzenlediği “10 Altın Yıl” isimli toplantısına ismen davet edildiğimiz için katıldım.
Toplantı son derece görkemli ve adeta bir gövde gösterisi şeklindeydi. Toplantıya Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Muammer Erol, geçen dönem milletvekillerinden Hasan Angı, Mehmet Kılıç, Ali Öztürk, Karatay, Selçuklu Belediye Başkanları ve yeni dönem adayları Mehmet Hançerli, Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkan adayı Fatma Toru ve çok sayıda partili ve basın mensupları katıldılar.
“BAY Medya” kuruluşunun hazırladığı gösterimler, slâytlar ve sunun cidden göz kamaştırıcı bir sergi halindeydi. Slayt ve resimler Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in sunum ve konuşması sırasında öylesine titizlikle seçilmiş ki, eğer dışarıdan gelen bir kimse bu gösterimi izlese idi, Konya’yı bazı sloganlarda belirtildiği gibi gerçekten bir dünya kenti olduğunu, bir marka kent olduğunu kabul ederdi.
Hayal aleminin ve resim derinliklerinin öylesine ustaca işlendiğini gördüm ki, bu gösterimden sonra da içinden ve belki tarafsız gözle izleyip, benimle aynı duyguları paylaşan insanlar “Keşke Konya’mız böyle olsaydı” demişlerdir.
Tabi ki Konya tarihe mal olmuş, bir çok medeniyetlerin doğup, yaşadığı, İnsanların toplu olarak yaklaşık 10 yıl önce ilk defa bu toplarlarda şehir hayatıyla tanıştığı, bunun ötesinde de Selçuklu Devletine 250 yıl başkentlik yapmış bir kenttir.
Tarihi ile, coğrafi konumu ile, tarımı ile Konya gerçekten büyük bir kenttir. Geçmişi daima ihtişamlıdır. Bu ihtişamı yakalamak içinde bu şehri yöneten insanların canla, başla çalışması gerekir.
Son dönemlerde Konya’da inkar edilemez bir canlılık vardır. Yüksek Hızlı tren seferleri, KOP projesinin hayata geçirilmesi, hatta Torku Konyaspor’un süper ligde yer alması bu canlılığın lokomotifi durumundadır.
Dünya yerinde durmuyor. Dünya içindeki canlı ve cansız varlıklarda bu tempoya ayak uydurmak zorundadır. Aksi halde küme düşer ve dünya sahnesinden silinip tükenirler.
Bu ülkeye, bu şehre kim pozitif yönde bir hizmet getirmiş ise ister siyasi, ister bürokrat, ister hangi partili olursa olsun hepsine bu şehrin insanları saygı göstermiş, vefa duygusunu büyütmüştür. Bende onlarla birlikte saygı duymaktayım.
Ancak şunu unutmayalım.
Şehrin dokusu bozulmuş ise, tarihi kazınmış ise veya belli alışkanlıklarımız, gelenek ve göreneklerimiz yok ediliyorsa burada biraz durmak lazım.
Konyamız bu hizmetlerin çok daha iyisine, büyüğüne layıktır. Konya insanı bunu her haliyle hak etmiştir. Günümüzde siyasi iktidara Türkiye’de en çok destek veren illerin başında bir kenttir. Peki bütün bunlara rağmen Konya istediğini almış mıdır?
Bence hayır.
Yerel seçim çalışmalarını yoğun biçimde devam ettiği günlerdeyiz. Bilbortlara bakıyoruz. Taahhütlerde net bir söz yok. Daha çok yatırım, daha çok hizmet, daima ileri” sözleri var.
Bir de sanki genel seçimmiş gibi, Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın resimleri ve İstanbul’a şu yapılıyor, Türkiye’ye bu yapılıyor sözleri…
Peki sormak lazım Konya’ya ne yapılacak?
10 yılda bir şeyler yapılmıştır. Hatalısı vardır. Doğrusu vardır. Mesela alt ve üst geçitleri bir gözünüzün önüne getiririn. Mesela bazı yerlerdeki bozuklukları, kötü görüntüleri hayal edin. Mesela sanayiler, mesela Larende, Mesela, mesela…
Mesela az bir yağmur suyu ile gölcükler oluşan caddelere…
Eğer anlatıldığı gibi, Mevlana alanı düzenlemesiyle Türbe ve Selimiye cami kurtarılmış ise teşekkür ediyorum.
Peki 10 yıl önce Belediyenin borcu ne kadar dı?
Bugün ne kadar?
Peki yeni alınan tramvaylardan gecikmeden dolayı Konya belediyesi ne kadar zarar etti.
Peki yanlış başlanılan ve devam eden Konya Stadındaki fark ne kadar yükseldi?
Peki taşeron işçilerin durumu ne olacak?
Peki 10 yıl önce içme suyunun metreküpü vatandaşa kaça veriliyordu, bugün kaç lira?
Peki sunumda belirtilen bazı tarihi restorasyonları belediye mi yaptı, Vakıflar Müdürlüğü mü ?
En önemlisi de adınız için kötü bir imaj olan “ Başkan’a ulaşılmıyor” imajını bu dönemde seçilirseniz silebilecek misiniz. Vatandaş size ulaşabilecek mi? Yoksa seçimden seçime vatandaşın ayağına mı gidip, görüşeceksiniz.
Daha çok sorularım var ama, şimdilik bununla yetiniyorum.
Bu sorularıma cevap verilirse yine bu sütundan okuyucularımla paylaşacağımı da belirterek yazımı noktalıyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum