1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 101- BÜYÜK ÇEKMECE MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

101- BÜYÜK ÇEKMECE MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ

A+A-

Kanuni Sultan Süleyman, günün birinde, İstanbul Büyük Çekmece’ye gelmiş, bir tarafı Marmara Denizi, diğer tarafı Büyük  Çekmece gölü. Bu iki suyun birleştiği yerden karşı dan karşıya geçerken, suyun üzerinden Çekdiriler ile geçilirmiş. Rumlar zamanında da geçişler aynı durumda imiş. Hatta Rum’lar zaman zaman köprüler inşa etmişler, lakin bir türlü düzen tutturamamışlar. Köprünün sağı solu su olduğu için dalgalar vs.ile yapılan köprüler yıkılırmış. Bir türlü köprünün devamlılığını sağlayamamışlar.
    Kanuni Sultan Süleyman (r.a), günün birinde, Büyük çekmece gölünün Marmara Denizi ile Büyük Çekmece gölünün arasına bir köprü yapmayı(yani bahsi geçen yere) düşünür. Ve bu düşüncesini Mimar Sinan hazretlerine  açar. 
    Der ki:
    -Arkadaş, Büyük Çekmeceye bir köprü yaparmısın?.
   -Mimar Sinan, evet yaparım der. Halbuki o anda hasta yatağında yatıyormuş. Buna rağmen; Hay hay yapalım Sultanım der. Çünkü onlar için hizmet, gayret ve himmet ilk düşünceleriydi. Onlar vatan, din ve millet, hatta insanlık için kendilerini hizmete adamışlardı. Hazreti Allahın onlara rahmeti bol olsun.
        -Padişah, kendisine nasıl yapacaksın, nasıl bir şey düşünürsün deyince;
       -Mimar Sinan: Şöyle şöyle diyerek bu günkü şeklini tarif ediyor hasta yatağında. Padişah hayret etmiş. Ve demiş ki hemen nasıl düşündün bu pilanı?.
      -Mimar Sinan!
     Padişahım tarif ettiler demiş!!!(Eliyle tarifi: elinin parmaklarını az aşağı eğerek, kavis şeklinde üç dört kere zikzak çizer gibi tarif etmiştir. Meraklılar, bir gün yolu oraya düşerse görmesini tavsiye ederim.)
     Efendim, Mimar Sinan merhum kolları sıvamış, köprü hazırlıkları hemen başlamış. Müslümanlar, biz Hristiyanlar kadar mimari beceriklilikleri yoktur diyecek kadar ileri giden Avrupalılara karşı, Mimar Sinan hem İslam’ın, hem de müslümanların meziyet ve maharetlerini göstermeden canı rahat edermi hiç?. Çünkü onlar, ölümü pahasına da olsa vatan için koşarlarsa rahat uyku uyuyabilirlerdi.    
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.