1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 102-BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ (1040-1157)
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

102-BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ (1040-1157)

A+A-

Sonuçları: Bizanslılar yenildi ve Selçukluları Resmen tanıdı.Doğu Anadolu, Selçukluların denetimine girmeye başladı. Van’dan Trabzon’a kadar olan topraklar Selçuklular’ın eline geçti. Gürcü Kralı Liparit, Selçuklulara esir düştü. 
Alp Arslan (1063-1072): Önce iç işlerini düzeltti. Çıkan ayaklanmaları bastırdı.  Bizans İmparatorluğuna savaş açıldı. Gürcistan, Ani Kalesi ve Kars alındı. 
 Alp Arslan, komutanlarını Anadolu’nun fethi ile görevlendirdi. Türk akıncıları Akdeniz kıyılarına kadar ilerlediler. 
Malazgirt Savaşı (26 Ağustos 1071):Selçuklular ile Bizanslılar arasında yapıldı. 
Sebebi: Bizans’ın, Anadolu’ya yapılan Türk akınlarını önlemek, Doğu Anadolu’da gittikçe güçlenen Selçuklu egemenliğine karşı koymak istemesidir. 

Gelişmesi: Savaş, Malazgirt ile Ahlat arasındaki Malazgirt ovasında başladı.Selçuklu kuvvetleri üçe bölündü.Alp Arslan sahte geri çekilme planı uygulayarak Bizans ordusunu merkezden ayırdı.
Bu sırada Bizans ordusunda bulunan Peçenek ve Uzlar, Selçuklu tarafına geçtiler. Pusuya yatan Türk askerlerinin seri hücumu ile Bizans ordusu büyük bir yenilgiye uğradı. 
Ancak savaşın kazanılmasında ordunun manevi gücünün yüksek olması, iyi teşkilatlanması ve Alp Arslan gibi yetenekli, güçlü bir hükümdar tarafından yönetilmesinin de büyük katkısı vardır. Sonuçlar:Türkler büyük bir zafer kazandı. Bizans İmparatoru Romen Diyojen esir düştü. Yapılan Antlaşma Sonunda;
Doğu Anadolu’da ki bazı şehirler Türklere bırakıldı. Bizanslılar her yıl vergi verecekti.Alp Arslan, esir alınan askerleri serbest bıraktı. 
Not: Malazgirt zaferi ile Anadolu’nun kapısı Türklere açıldı. Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başladı. Alp Arslan, Batı Karahanlılar üzerine çıkacağı bir sefer sırasında öldürüldü. 
Melikşah (1072-1092):Ege Denizine ve boğazlara kadar bütün Anadolu alındı. Suriye, Filistin ve Arabistan alındı. Devletin sınırları; doğuda Tanrı dağları ve Seyhun ırmağından batıda Akdeniz kıyılarına, kuzeyde Kafkas dağlarından güneyde Basra körfezine kadar genişletildi. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.