1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 103- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

103- İSLAM COĞRAFYASINDA KONYA

A+A-

İçerisinde yaşamakta olduğumuz Konya ilimiz, çok müstesna ilim adamı yetiştiren şehirlerimizden en önemlilerinden biridir. Bu güzel şehrimizi, tarihi değerlerini tanımaya çalışalım. 
        Tarihi ve manevi değerlerini daha iyi anlayan ve buna ehemmiyet verenlerin çoğalmasını görmek o şehirde medeniyetin geliştiğini görmektir. 
        Konya, bildiğiniz gibi, Selçuklulara payitaht olmuş ve Selçuklular ve hem de Osmanlılarda döneminde mümtaz ve müstesna hizmet vermiş bir şehrimizdir.
    NASREDDİN HOCA RAHMETÜLLAHİ ALEYH
        Kibarı Evliyadan olan Hoca Nasrettin (Rahmetüllahi rahmeten vasiaten) ’den bahse devam edelim. Olur ki ruhu mübarekleri aramıza teşrif ederler.   
         Önce Nasrettin (r.a.)in kim ve nereli olduğunu, hangi tarih de yaşadığı hakkında topladığımız bilgilerden istifade etmeye çalışalım.
          Nasreddin Hoca, 1208- 1284 yılları arasında Selçuklular döneminde Akşehir de yaşamıştır. Yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret ettiği Türbe’si Akşehir’dedir.
          Nasreddin Hoca, yüzyıllardan beri tüm Türk Dünyası’nda güldüren ve düşündüren fıkralarıyla bilinmektedir.
      Türk dünyasının zekâ inceliğini, nükte gücünü, en iyi şekilde aksettiren müstesna bir zat olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu mümtaz yerini almıştır.
         Nasreddin Hoca çeşitli fıkralarından Timurlenk’in çağdaşı olarak görülmekte ise de; Bu tarih açısından mümkün değildir.
ŞEYH SADREDDİNİ KONEVİ K.S.
 Zamanın en büyük âlimlerinden, kelam ve tasavvufta mümtaz, Ş. Ekber Muhyiddini Arabî’nin kendi eliyle yetiştirdiği, Hz. Koneviye hocalık etmiş, mala mülke ehemmiyet vermeyen bir İslam âlimidir.
         Muhyiddini Arabî k.s.un vefatından sonra, Hz. Konevionu görmek ister. O esnada bir nur dikilir. Onun içerisinden şeyhini görür ve derki; Evladım sağlığımda seni yüksek mertebelerde görmeyi, yetişmeni isterdim. Ama şimdi gördüm ki o sende tecelli etmiş. Niyetim ve gayretim boşa gitmedi Elhamdülillah. Mübarek ellerini öptüm ve muradım odur ki: Her şeyi unutayım amma rabbimi unutmayayım. Rabbim kendinden gayri her şeyi unuttursun lakin kendini unutturmasın, diye huzurlarında kendilerinden dua istedim. Çok geçmeden bu manevi nimet bu fakire verildi” buyurur. Cenabı hak şefaatlerine nail eylesin..(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.