1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 104- ULUĞ BEY
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

104- ULUĞ BEY

A+A-

Astronomi âlimi, Semerkand Sultanı. İsmi, Muhammed Taragay bin Muiniddin... Güney Azerbeycan’daki Sultaniye de, 22 Mart 1394 de dünyaya gelmiştir. Timur Hanın torunudur. Sarayda iyi biri eğitim, öğrenim gördü. On bin yaşında Kur’anı Kerimi ezberledi. Arapçayı mükemmel bir şekilde öğrendi. Bursalı Kadı zade Rumî’den ders aldı. Bu arada eline geçirdiği ilmkanlardan istifade ile astronomi ve matamatik gibi fen bilimleri üzerine çalıştı.
            Dünya ilim tarihinin, zamanına kadar yetiştirdiği en büyük astronomi âlimi olarak şöhret yaptı. Âlimler korudu. Yumuşak huylu, daima yeni şeyleri araştıran ve öğrenen bir kimse idi.  İlme gerekli ortamı hazırlamayı çok severdi. Semerkand da otuz sekiz senelik saltanatında, sarayını sanki Akademi haline getirdi. Bütün ülke Türk mimarisiin her türlü güzellikleriyle donatıldı.  Ayrıca tarım, ticaret ve ekonomiye çok değer verdi. 
        Hayatını türk-İslam medeniyetinin gelişmesine ve yükselmesine vakfetmiştir. Astronomi ve matamatik üzerdeki en büyük tesir, hocası Bursalı Kadı zade ve devrin ünlü astronomi âlimi Gıyaseddîn Gemşid’in; matamatik ve bunun uygulama alanı olan astronomi ilminin tetkiki, geliştirilmesi ve bu ilme hizmet vermesi hususunda kendisine çok tesirleri oldu. Daha sonraları Ali Kuşçu bu ilmi çalışmaya katıldı.
         Uluğ Bey tarafından Semerkard da kurulan rasathanedeki astronomi çalışmaları, astronominin bu günkü ileri seviyesine gelmesinde şeref payına sahiptir. Astronomi ile ilgili çalışmaların temelini, matamatikteki trigonometrik esaslar teşkil etmektedir. Bu sebebten Uluğ Bey, trigometri ilmi üzerinde geniş çalışmalaryaptı. Bir dercelik yayın sinüs değerini hesaplamak bu yolda yapılan çalışmaların ilkini teşkil eder. Kendisinden önce doğu ve batı dünyasındaki tahmini ve takribi bilgileri bırakıp, ilmi esasları tesbit ederek, trigometride yeni bir araştırma yolu açtı.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.