1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 105- TÜRK SULTANLARINDAN ABDULLAH HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

105- TÜRK SULTANLARINDAN ABDULLAH HAN

A+A-

İmamı Rabbani hz., Risale ile birlikte gönderdiği mektubunda : “ Bunu Şah Abbas-ı Safevi’ye gösterin! Kabul ederse ne iyi, etmezse onunla harp caiz olur” buyurdu. Safevi hükümdarı, bu mübarek zatın doğru yola davetini kabul etmeyip, saldırganlığında israr etti. Abdullah Han, Osmanlı serdar-ı-Ekremi Ferhat paşanın, İranın batısında Karabağ, Gence ve havalisinde başarılı fetihlerde bulunmasından da istifade etti. Safeviler üzerine doğu tarafından sefer açtı. Ve 1588 senesinde Herat’ı fethetti. Safevileri cezalandırıp Müslümanları rahatlattı.
        1594 senesi başında İstanbula bir elçi gönderip, muvaffakiyetlerini Halife-i Müslimine arzetti. Osmanlılar da, Abdullah Han’a bir elçilik heyeti ile birlikte, teknik yardım ve eleman gönderdi.
        Beş vakit namazını harb de ve sulhda bir intizam içerisinde devam ederdi. Hizmetiyle şereflendiği Horasan ve Maveraünnehr Evliyasının, her daim feyz ve bereketlerine kavuştu. Alim ve talebelere çok kıymet veren Abdullah Han, meclislerini onlarla süslerdi.
         Sibirya dâhil, çevre memleketlere rehber âlimler gönderdi. Memleketi içerisinde merkeziyetçi bir idare, dışarıda da güçlü ittifak sistemleri kurdurdu.
    Ziraat alanında da istihsal arttı. Halkın eğitim ve öğrenimi, hem de refahı için büyük gayret sarfetti. Zamanında Medreseler dolup taştı. Medreselerin ihtiyaçları vakıflar tarafından karşılanırdı.
         Medreselerde yetiştirilen tasavvuf ehli âlimleri imar edilen yerlere iskan ederek, o mahallin, maddi ve manevi bakımdan kalkınmasını sağladı.(türkiye Gazetesi –Türk Sultanları s.21) 1)Eshab-ı Kiram; sh.157,305 2)Feridun Bey münşeatı; cd-2 sh.48-1 3)Târih-i Buhara; sh.338)Abdullah-name(Hafız Tanış) (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.