1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 107-UBEYDULLAH HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

107-UBEYDULLAH HAN

A+A-

Şeybanî sülalesinden gelen Buhara hükümdarlarının dördüncüsüdür. 1488(h.893) de doğdu. Şeybânî devletine otuz sene hükümdarlık yapmıştır. Ciddi bir din tahsili görmüş, şair bir padişah idi. 23 yaşında hükümdar olmuştur. Yaptığı altı harbin hepsini kazandı. İlmin yayılması için medreseler yaptırdı. Buhara’yı bir ilim kültür merkezi haline getirdi.
        Ubeydullah Han, muasırı Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim Han ile dost olmuş, her iki sultan, birbirini Ehlisünnete muhalif olanlara karşı mücadelelerinde desteklemişlerdir. Feridun bey’in Münşeât-üs-selâtin adlı eserinde; Yavuz Sultan Selim Han’ın Ubeydullah Han’a iki mektubu ve onun da Yavuz Sultan Han’a bir mektubu vardır.
         Hem hükümdar ve hem de âlim olan Ubeydullah Han, fıkıh ilmine dair kitablar ve Çağatayca bir tefsir yazmıştır.  Nam-ı Hak adlı bir eseri de Çağatayca’ya tercüme etmiştir. Yine tecvid ve kıraet ilmine dair Kavaid-ül-Kuran ve Fevaid-ül-Fürkan adlı bir kitab yazmıştır.  Muteber bir eser olan bu kitabını daha sonra Türkçeye tercüme etmiştir. Bu tercümesini on iki bölüm halinde yapıp, Tercüme-i Kavaid-ül-Kur’an ve Fevaid-ül-Furkan adını vermiştir.(türk sultanları sh.404 -Tarih-i Buhara; sh.328 
NADİR ŞAH
         İki yüz yıldan fazla hüküm süren Safevî Devletini sona erdiren bir sultandır. Nadir Şah, Osmanlılardan bir âlim isteyerek Şiî ilim adamları ile münazara ettirmek istemişti. Osmanlı hükümeti Abudallah-ı Süveydî hazretlerini gönderdi. Ve yapılan münazarada Nadir Şah, Abdullah-ı Süveydî’nin haklı olduğunu anlayarak bir ferman yayınlamış ve dört halife’ye ta’n edilmesini yasaklamıştır.(y. rehb. anskl.sh178,cd-17 –Türk ve islam devlt. sh.25(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.