1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 108- SAFFARİLER
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

108- SAFFARİLER

A+A-


        İran’ın Sistan bölgesinde hüküm sürmüşlerdir. Kurucusu; Yakub bin Leys’dir. Bu zat ile ilgili şu malumat dikkate şayandır:             
MÜCEVHER OLAN TAŞLAR
      “Yakub bin Leys, doktorların tedavi edemediği bir hastalığa yakalanmıştı. Ona; “ Senin hükmettiğin bölgede Sehl bin Abdullah isminde salih bir zat vardır. Sana duâ ederse, hak teala’nın bu duayı kabul etmesi ümid edilir” dediler. Hükümdar, Sehl bin Abdullah’ı çağırttı. Ve “benim için Allah Teâlâ’ya dua et” dedi. Yunların zamanında yaşamıştır. Sehl bin Abdullah da ; “ Zindanlarda suçsuz insanlar yatarken, senin için yaptığım dua nasıl kabule mazhar olur?” dedi. Bunun üzerine Yakub, zindan da yatan bütün suçluları serbest bıraktı. Sehl bin Abdullah;” İlahî! Bu zata masıyet ve musibetteki zilleti gösterdiğin gibi, taat’daki izzeti de göster. Onu dert ve sıkıntıdan kurtar”.diye dua etti. Hükümdar, hemen iyileşti.
        Ve Sehl bin Abdullah’a çok mal vermek istedi. Fakat o kabul etmedi. Arkadaşları arasında; “ Keşke bunu alıp fakirlere dağıtsaydı” diyenler oldu. O, yolda çakıl taşlarına bakınca, hepsi mücevher haline geldi. Arkadaşlarına bunları göstererek; “ Böylesi bir ihsana nail olan kimse, Yakup bin Leysin malına hiç muhtaç olurmu?” buyurdu.( T. ve İslam devletleri sh.267) 
         Bu zatın vefatı da enteresandır, şöyle ki: Bu zat, bir rüya görür. Rüyasında dergâha gitmek için, hangi sokaktan gitse karşısına güzel güzel kızlar çıkar. Çok sokak değiştirir lakin bir türlü o kızlardan kurtulamaz. Çünkü her değiştirdiği sokakta karşısına çıkıyorlar. Sehl hayauedebinden bir türlü geçemez yanlarından. Neticede bir yolunu bulur ve dergâha varır. Şeyhine durumu anlatır. Şeyhi: Vefatının yakın olduğunu ve o gördüğü kızların cennet hurileri olduğunu söyler. Hakikaten Hz. Sehl çok geçmeden vefat etmiştir. 
SAMANİLER
         Samaniler, İslamiyeti Türkler arasında yayıp, Karahanlıların İslam Devleti haline gelmesini sağlayan Türkler ve devlettirler. Bunlar zamanında Arapça ve Farsçaya ağırlık verilmiş ve zira-î çalışmalar vs. olmuş halk refah içinde yaşamıştır.(Türk ve İs.devletleri sh.294)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.