1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 109-TİMUR HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

109-TİMUR HAN

A+A-

Timur Han, Semerkand’a yerleşince, Buhara’ya gitmeyi arzu etti. Bu sebeble Emir Külal hazretlerine haber gönderip; “Bizim Buhara’ya gelmemize müsaade ederlermi? Şayet izin verilmezse, kendilerinin Semerkand’ı teşrif etmelerini arzu ediyoruz nasıl buyururlarsa öyle yapalım” dedi. Timur Han’ın bu arzusu üzerine Emir Külal;  Gelmesini ve gitmeyi kabul edemeyeceğini, yalnız kendilerine dua ettiğini söyledi. Bunları bildirmek ve Timur Han’la görüşmek üzere oğlu Emir Ömer’i vazifelendirdi. Oğlunu gönderirken şöyle dedi;
      “Ey oğlum” Emir Timur’a söyle! Eğer Allah Teâlâ’nın razı olduğu yolda yürümek istiyorsa, takva ile adaletten hiç ayrılmasın ve bunları kendine şiar edinsin ki, kıyamet günü kurtulabilsin! Yine bizim ve talebelerimizin her zaman kendisine dua etiğimizi söyle. Eğer dünya’ya meylederse, bu duaların faydasına kavuşamaz”.
        Emir Ömer, Semerkand’a gidip Timur Han ile görüştü ve babasının söylediği şeyleri aynen bildirdi. Timur Han, Emir Külal hazretlerinin nasihatlerini can kulağı ile dinleyip takva ve adaletten ayrılmayacağına, işlerinde daima Allah teâlânın rızasını gözeteceğine dair söz verdi.
        Timur Han’ın salih bir Müslüman, âlim ve evliya dostu olduğunu görülünce, kısa zamanda herkes tarafından sevildi. Âlimler çevresinde toplandı. Devrin büyükleri onun sarayında bir araya geldi. Zalim Moğol hükümdarı Hûlagu tarafından yakılarak ortadan kaldırılan İslam kitapları ve öldürülen âlimler ile duraklama gösteren din bilgileri yeniden canlanıp yayıldı. Zamanında Şah-ı Nakşibendî Behaeddîn-i Buharî, Seyyid Şerif Cürcanî, Sa’deddîn Teftezanî gibi âlimler yetişti. 
       Timur Han, İslam ülkeleri arasında birliği temin edip, ehli küfrü yerle bir etmek, Allahü teâlânın dinini yaymak niyetiyle, Müslüman memleketlerin hükümdarlarına mektuplar yazıp, kendisine itaat etmesini istedi.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.