1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 109-TİMUR HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

109-TİMUR HAN

A+A-

İlme, âlimlere ve Allah dostlarına çok kıymet veren, onların ölüsüne, dirisine hürmet gösteren, o büyüklerin talebelerine hizmetle şereflenen Timur Han, İslamiyeti yıkmak, Müslümanları doğru yoldan saptırmak isteyenlere karşı şiddetle muamele etti. Yahudi olduğunu gizleyip, kendi sapık fikirlerini İslamiyet diye yaymaya kalkan, haramlara helal deyip, kendini ilah iddia etme cüretini gösteren Fadlüllah-i hurufî adındaki sapığı öldürttü. Oğlu Miran şah’a verdiği emir üzerine, bütün hurufî tekkeleri ortadan kaldırıldı. Hurufî sapıklarının merkezi haline gelen Esterâbâd şehrini tamamen dağıttı. Timur Han’ın 1394 senesinde gerçekleştirdiği bu hayırlı hareket, Ehlisünnet Müslümanları arasında memnuniyetle karşılandı.
        Yıldırım Bayezid’in ortadan kaldırdığı Beyliklerin beyleri, Osmanlı sultanını Timur Han’a şikâyet ettiler. Hakkında olmadık şeyleri söylediler. Timur Han’ın önünden kaçan bazı beyler de, gelip Yıldırım Bayezide Timur’u kötülediler. Böylece iki hükümdarın arasını açtılar. Bunun üzerine Timur Han, Anadolu’ya geldi ve Ankara yakınlarında Çubuk ovasında yapılan savaşta Osmanlı ordusunu yenerek (1432) Yıldırım Bayezid Han’ı esir etti. Ona çok iyi muamele etti. Ancak Osmanlı Sultanı Yıldırm Bayezid Han, hastalanarak Akşehir de vefat etti.   
        Timur Han da, Anadolu’yu eski sahiplerine havale edip, mümtaz âlimleri yanına alarak ülkesine döndü. Otuz beş senelik hükümdarlığı neticesinde Çin’e ve Delh’e kadar bütün Asya’yı, Irak ve Suriye’yi, İzmir’e kadar Anadolu’yu aldı. Bütün hazırlıklarını yapıp, iki yüz bin kişilik bir ordu ile Çin seferine çıktı. Otrar’a vardığı sırada hastalanıp, on sekiz gün sonra vefat etti(1405). 
        Ölümünden haberdar olan bir Allah dostu; “Timur öldü. İmanı da birlikte götürdü” buyurdu. Timur Han, bütün Müslümanların arzu ettiği imanla göçmek nimetine kavuşmuştu. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.