1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 11-İSLAM COĞRAFYASI'NDA KONYA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

11-İSLAM COĞRAFYASI'NDA KONYA

A+A-

    Konya Evliyasını içerisinde sadece yukarıda bahsedilenler değil, Hadim ilçemizde metfun büyük Osmanlı âlimlerinden ve Allahın ve veli kullarından Hz. Hadimi, koca veli ve insanlara tatlı mizacı ile bizlere hikâyeleri ile ders veren Hoca Nasreddinimiz var. Arasıra onun menkıbelerinden de bahsedelim ki, havayı değiştirmiş olalım. Mesela;

      Nasreddin hoca çocukluğunda, annesi ip eğirir, küçük Nasreddine sattırırmış. Lakin İpi satın alanlar küçük Nasreddinin ipini ucuzca alırlarmış. Nasreddin ise parasını aldığı gibi annesine teslim edermiş. Ama annesi, neden ucuz verdin diyerek azarlarmış. Bu hal defalarca tekrar edince, annesinin azarları, ip alıcılarının kendisini aldatmaları hocanın çok zoruna gitmiş. Annesi yine eline bir gün ip yumağı verir pazarda satması için. Nasreddin bu sefer gözünü açmış. Koca bir öküz kafası bulur. Annesinin verdiği ipi öküz kafasına sarar götürür pazara. Daha önce ip almaya alışık olanlar gelir, ip yumağını kucaklayıp kaldırır. Lakin ip yumağı çok ağır olunca!

     Nasreddin, bu çok ağır, yoksa içinde öküz kafasımı var?

      Nasreddin, evet öküz kafası var der. Ve adam ipi alır gider. Nasreddin de parasını hakkını alarak eve gelir. Parayı annesine teslim eder. Sabah olunca, ipi alanlar kadıya şikâyetçi olurlar ve hocayı muhakemeye çağırırlar. Hoca da gider. Hâkim davacıları dinledikten sonra Nasreddine döner ve doğrumu söyler bunlar öküz kafasımı?

      Nasreddin; Hâkime, Evet efendim doğru. Ben onlara satarken, eliyle biri kaldırdı ve bana bu öküz kafasımı diye sordu. Bende evet dedim. Buna rağmen aldı götürdü. Benim bunda kabahatim ne efendim? Diye cevaplar. Hâkim, karşı tarafa doğru söyledimi diye sorar. Adamlar; Evet efendim, öyle söyledi deyince, Hâkim, Nasreddin davayı kazanmıştır der ve celseyi kapatır.

      Nasreddin hoca merhum, yalan söylememiştir. Allah c.c. de böylece Nasreddinin hakkını alıvermiştir. Ama piyasada şeytani fikre sahip insanların tuzağına düşmemek için ferasetli olmak icap etmektedir.

     MÜMİNİN KALBİNİ KIRMAK KABEYİ YIKMAKTAN BETERDİR

      Birisi, birinin kalbini kırar. Sadreddini Konevi bunu duyunca “ Evladım kırma insan kalbini. Müminin kalbini kırmak Kâbe’yi yıkmaktan beterdir” der. Ve kendisi hiç kimsenin kalbini kırmaz idi.

     Bir gün, İstanbul’dan birisi gelir Konya’ya. Çok sıkıntısı var. Bir ahbabı, Konevinin kabrini ziyaret et. Senin sıkıntını Allahın izni ile o halleder der. Adam, hemen gider, ziyaret eder ve duasını da yapar. Bursa’ya döner. Orada işi hemen hallolur. Ve der ki; Himmeti ne çabuk gerçekleşti”. Tabi, ne demişler “ Himmetürrical taklau’l-cibal veya takla atar cibal” yani büyüklerin himmeti dağlara takla attırır demektir. Ruhları şadolsun… (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.