1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 110-TİMUR HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

110-TİMUR HAN

A+A-


   İlim sahibi olan ve âlimleri çok seven Timur Han, fethettiği ülkelerden getirdiği âlimlere memleketinde çeşitli imkânlar sağladı ve birçok medrese yaptırdı. Başşehri olan Semerkand’ı yeniden imar ederek sanat eserleri ile süsledi. Timur Han’ın, adil, dindar, temiz bir Müslüman olduğu her kes tarafından anlaşılıp öğrenildi. Ancak Osmanlı tarihçileri, Yıldırım Bayezid Han’la yaptığı savaştan dolayı onu haksız yere kötülemektedirler.
         (Gelin biz yine iki iyi Sultan arasında iyi niyetle Timur Han’ın Yıldırım Bayezid Han’a yazdığı şu güzel mektubu okuyalım ve hiç kimseyi karlamadan kararımızı verelim lütfen. 
GAZİ BAYEZİD HAN’A TUMİR Han’ın MEKTUBU
        Timur Han Ankara savaşı öncesi Yıldırım Bayezid Han’a birkaç defa mektup yazarak, dost olmayı arzu etmişti. Timur Han’ın Sultan Yıldırım Bayezid’e gönderdiği ilk mektup şöyledir:
     “ Azamet ve saltanatın nurları her şeyin üzerine ışıldayan, ihata ve ihsanın eserleri kâinatın her tabakasını aydınlatan Allah telâya hamdolsun! Mutlak olarak en şerefli din ile gönderilen, en yüksek faziletler ve en iyi ahlak ile övülen peygamberine salât ve selam olsun! Yüksek Âline, kerim Ashabına ve kıyamete kadar iyiliklere tabi olanlara en iyi dualar olsun. Emir-i a’zam Timur-i Gürgandan, Arap olmayan emirlerin adili, düşmanlarına çekilmiş Allahın kılıcı ve rahmeti, kullarından sevdiklerinin işlerini görmek için gönderilmiş, Allahın beldelerinin koruyucusu, kullarının yardımcısı, düşmanı ve münkirleri ortadan kaldıran, gazi ve mücahitlerin sığınağı, Müslümanların hudutlarını kollayan, Hakk’ın dünyanın ve dînin celâli Gazi Bayezid Bahadır Han’a:
        Zatı âliniz ile zahiren bir dostluk ve ahbaplığımız, görüşmemiz hiçbir yolla müyesser olmadı. Haberciler ile mektuplar göndermek, ülfet kaideleri, dostluk akidlerini te’kid eden hareketler olmadı. “ Bize itaat uğrunda mücahede edenlere biz, elbette bize ulaşan yollarımızı gösteririz” mealindeki Ankebût suresi 69.ayeti kerimesinin icabı olarak, biz de doğuda kâfirlerle gaza, bâgî ve şer taifeleri ile cihadla meşgulüz. Dinin alametlerini yüceltmek, peygamberin efendisinin dinini uzak yerlere, en ücra köşelere kadar yaymağa gayret ve cehd ediyoruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.