1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 110-TİMUR HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

110-TİMUR HAN

A+A-

Mükemmel bir Müslümanlığın sıdk ve sadakatinin icabı olarak ve bildirilen muvafık ifade ve uygun şartlara riayetle ”Sadıklarla olun “ emrine uyarak, dostluk yollarında yürümek ve muhabbet zincirini harekete geçirmek, muhakkak ki, iki tarafın da iyiliğine ve faydasınadır.” Doğru söz söyleyin ki, Allah size işlerinizi düzeltip muvaffakiyetler versin” mealindeki Ahzab suresi 70 ve 71.ayeti-i kerimelerine ve teşebbüs et, hür olmak için” mısraına uyarak, aramızın iyi olması gerekir. 
         Buraya kadar yazdıklarım dostluk ve sevgimizin çokluğu sebebiyledir. Durumları sizde öğrenmiş oldunuz. İyi himmet ve gayretlerimize yardımcı olunuz. Size karşı çeşitli münasebet ve rızamı gözetiniz. Unutmayınız. Daima istiyorum; öyle sebebler ve istekler çıksın ki, tarafımıza elçiler ve mektuplar gönderiniz. Hangi şekilde olursa olsun elçi ve haberci gönderip zatı şeriflerinizin sıhhat haberlerini ve devlet işlerinizin intizamını bildirmekle bizleri sevindiriniz de, dozluğumuzu pekiştirsin. Daha yazmayayım. Vesselam, aleddevam, evvelen ve ahiren.”(Türk sult sh.388 -Timur tarih hak.; prof dr. Yaşar Y, Agahi-yi Seyyid Emir Külal) 
         Ancak Osmanlı târihçilerinden bazıları, Yıldırım Bayezid Han’la yaptığı savaştan dolayı onu haksız yere kötülemektedirler.
         (Gelin biz yine iki iyi Sultan arasında iyi niyetle Timur Han’ın Yıldırm Bayezid Han’a yazdığı şu güzel mektubu okuyalım ve hiç kimseyi karlamadan kararımızı verelim lütfen. (Türk sultanları sh.388  1)Tüzükât-ı Timur  2) Timur tarihi hakkında araştırmalar; prof dr. Yaşar Yücel, 3) Agahi-yi Seyyid Emir Külal 
         Muhterem okuyuculara tavsiyemiz, tarih de geçmiş devlet büyükleri hakkında konuşurken ölçüyü kaçırmamalarıdır.zira bizim tarihiğmiz zamanla ecnebi tarihçilere yazdırılmış ve bazı hokkabazlar tarafından saptırılmıştır. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.