1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 112- BELEK BEY
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

112- BELEK BEY

A+A-


          Bu bey haçlılara karşı büyük zaferler kazandı. 1098 yılında yaşayıp, doğum tarihi bilinmemektedir. Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan’ın vefatından sonra ülke çocukları arasında toprakları paylaşıldı. Bu zat hakkında, akıllı ve kudretli kişiliğini, Kılıç Arslanın hanımı Ayşe Hatun şöyle anlatır: “ Anadolu da Türk beyleri arasında, Belek gibi akıllı ve kudretli bir kimse yoktur” dediği nakledilir. 
         Kuşatma hazırlığında iken Menbic kalesinden atılan bir okla, ruhunu teslim ederek şehadet şerbetini içmiştir. Ömrünü haçlılara karşı cihat etmekle geçirmiştir. Türkiye Selçuklu Sultanı birinci kılıç Arslanın takdirini kazanmış bir beydi. Ölümü bütün İslam âlemini mateme boğdu. Hıristiyan tabeası bile, böyle adil ve şefkatli bir beyi kaybetmekten üzüldüler. Haçlılar ise, onun ölümüne ve ondan kurtulmuş olduklarına sevindiler. 
         Belek bey, müslümanlığın; Allahü Teâlânın emirlerini yaymak, yarattıklarına merhamet etmek olduğunu hakkıyle bildiğinden, her kese iyi davrandı ve insanların takdirini kazandı.(t.g.Türk sul. sa.215)(1) yeni. rh. ansk. c-3 sh.331 2)Haçlı seferi tarihi; c-2;sh.132 ) El-Kâmil fit-tarih;c-10;sh.149 
KADI BURHANEDDİN AHMED
        Hanefî mezhebi fıkıh ve fen âlimi, kadı ve devlet adamı. İsmi, Bürhanedin Ahmet bin Şemseddin’dir. Babası Kayseri Kadı’lığı yapmıştır. Kadı Bürhaneddin, tahta geçince, şu yazılı buyrukları münâdîler vasıtasıyla halka duyuruldu:
      “ Hiç kimse hak ve doğruluk hilafında bulunmayacak. Başka birine kötülük etmeyecektir. Halk arasındaki ihtilaflar, dini hükümlerin ışığı altında Müslüman kadı’lar tarafından görülecek ve bunların kararlarına kayıtsız şartsız riâyet edilecektir. Hiç kimse, dinin emirlerine karşı harekette bulunmayacaktır.” Yazının diğer kısmında, her sınıf halkın haklarının korunması, iş gücü, ırz ve namus güvencesi ve vergilerin kaldırılması gibi hususlarda yer almaktadır.
         Kadı Bürhaneddin, Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazmıştır. Ayrıca devleti ve hayatı hakkında da eserler yazmıştır. Bezm-ü Rezm adlı eserinden başka,fıkıh ve usul-ü fıkha dair yazdığı ve Süleymaniye Kütüphanesi Ayasofya kısmında bir nüshası mevcut olan İksir-üs-seadet fi es-rar-il ibadet kitabıdır. Divanından sadeleştirilmiş birkaç bey:
Bilirsin ki, günahım çok ilahî,
Ümidim senden ayruk yok ilahî
Dünyayı çok sınadık bir buy (koku) imiş,
Kamu âlem varlığı bir hay imiş.
Kaplan, arslan, ejderhalar cümlesi,
Ecelin kaynağında âhû imiş.
    1)Rezm-ü Rezm. 2) Kadı Bürhaneddin Divanı. 3) Kadı Bürhaneddin ve Devleti)(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.