1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 112 Çalışanları 6 aydır mağdur ediliyor
112 Çalışanları 6 aydır mağdur ediliyor

112 Çalışanları 6 aydır mağdur ediliyor

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun; 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımı 6 aydır verilmiyor,

A+A-
Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun; Yaklaşık 6 aydır 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımı verilmiyor. Gece-Gündüz cefakarca çalışan 112 çalışanlara mağdur, bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini hükümet ve Sağlık Bakanlığından talep ediyoruz.
112 çalışanlarının mağduriyetin bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurgulayan Türk Sağlık-Sen Konya Şube Bşakanı Hamza Olgun; “ 2015 yılı Ağustos ayında imzalanan 3. Dönem toplu sözleşmede mutabakat altına alınan ve eline yüzüne bakılabilecek bir durumda olan tek önemli anlaşma maddesi 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi olarak ödenecek olmasıydı. 

Söz konusu düzenleme 1 Ocak itibari ile yürürlüğe girecekti. Fakat önce 3 ay ertelendi ardından da ertelemeler devam etti ve sonuç olarak 6 aydır 112 çalışanlarına bir kuruşu nakdi yemek yardımı verilmedi.
Bu süreçte ibretlik durumlarda yaşanmıştır 112 çalışanları bir kuruş almadan hayırlı olsun kazandık broşürleri dağıtan malum sen. 6 aylık gecikme ile ilgili gıkını bile çıkarmamış, attığı imzanın arkasında durmamıştır. Bakanlığa itirazı bile olmamıştır.

Bakanlığın tavrına, malum sen’in de tutumu eklenenince 112 çalışanlarının hakkı bir anlamda gasp edilmiş olmuştur.  Olmayan işlerin müjdesini vermekten çalışanın hakkını savunmaya fırsat bulamayan bu zihniyet yüzünden 112 çalışanları kanuni düzenlemeye rağmen mağdur edilmişlerdir. 
Ne yazık ki süreç önümüzdeki dönemler içinde pek parlak görünmemektedir. 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi olarak ödenmesinden hala bir ses seda yoktur. Yemek yardımında fiyasko devam etmektedir Fedakarca hizmet eden, canı pahasına sağlık hizmetleri sunmaya çalışan 112 çalışanlarının yemek yardımı konusundaki sıkıntılarını çözecek olan düzenlemenin ısrarla geciktirilmesi kabul edilemezdir
 İdareci odalarında poz verip, makamın ve mevkiinin gölgesinde sendikacılığı kendilerine rehber edinenlerin daha çok çalışanın zararını işler yapacağı ve hak kaybına neden olacağı açıktır. 

Bu durum bir an önce sonlandırılmalıdır. Biz gücünü çalışandan alan sendika olarak sonuna kadar çalışanlarımızın yanında olacağız. Tüm 112 çalışanlarını da bu mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Sorunun takipçisi ve çözüme kavuşturulana kadar mücadelecisi olacağız.”dedi.                                                                     

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.