1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 113-TÜRKLER VE İSLAM
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

113-TÜRKLER VE İSLAM

A+A-


         Türkler dünyanın en eski, asil, büyük devletler kurup, pek çok meşhur şahsıyetler yetişdiren medeni milletlerdendir. Nuh a.s.mın oğullarıdan Yafes’in Türk adlı oğlunun neslindendir.
         Nuh a.s.mın oğlu Yafes mümin idi. Evladı çoğalınca, onlara reis olmuşdu. Hepsi, dedelerinin gösterdiği gibi Allahü Tealaya ibadet ediyordu. Yafes, nehirden geçerken boğulunca, Türk ismindeki küçük oğlu, babasının yerini tuttu. Gittikçe artan nesli Türk adıyla anıldı. Zamanla çoğalarak Asyaya yayıldılar. Türklerin başlarına geçen bazı zalim hükümdarlar, semavi dinleri bozarak, onları puta taptırmaya başladılar. Bu gün Sibirya da yaşıyan Yakutlar bunlardan olup, hala puta tapmaktadırlar.
       Bilinen en eski Türk kavmi, Çinlilerin Hiong-nu dedikleri milattan önce 3. Asrın başından itibaren tarih sahnesindegörülen Hunlardır. Bu kavmin anayurdu Tienşan’ın kuzey kesimiyle batıdaki Altay Dağları, Orta Urallar ve Hazar Denizinin kuzey hudutları içinde kalan vadiydi.
       Türk kavimlerini toplayıp, imparatorluk halinde birleştiren ilk büyük Hun Hükümdarı Teoman Handır.
        Hunlar, 378 yılı baharında Tunayı geçtiler ve romalılardan mukavemet görmeksizin Trakyaya kadar ilerlediler. Bu arada daha büyük bir Hun Kafilesi Kafkaslar üzerinden Anadoluya yöneldi. Bu ikinci kol, güney Anadoludan Suriyenin Akdeniz kıyılarına ve Kudüse kadar yıldırım hızıyla ilerledi.
       Tür sözünü ilk defa resmi devlet adı olarak kullanan ve onu bütün bir millete ad vermek şerefini kazanan Göktürk Kağanlığı, Doğu Sibirya’daki Yakut Türkleriyle, batıdaki Oğur ( Bulgar ) Türklerinin bir kısmı dışındaki Türk asıllı bütün kavimleri kendi idarelerinde birleştirdiler.
        Uygur Türkleri kâğıt ve matbaa kullandıkları için bazı kitablarının günümüze kadar ulaştığı kaydedilmektedir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.