1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 113-TÜRKLER VE İSLAM
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

113-TÜRKLER VE İSLAM

A+A-

8. asırla 13. Asır arasında yaşıyan en tanınmış en tanınmış Türk kavimleri Uygurlar, Kırgızlar, Kıpçaklar, Karluklar, Peçenekler ve Oğuzlardı. Bu kavimler 9.ve onuncu asırda Müslüman tüccarlar vasıtasiyle islamiyeti kabul ettiler. Kıpçaklar, büyük Kıymek kavminin en önemli koluydu.. on birinci asrınikinci yarısında Sirderya Irmağının kuzeyindeki boskırın önemli kısmına hakim oldular. Moğol istilası sırasında esir alınan genç Kıpçak Türkleri İslam ülkelerine satılmışlardı. Bunlar; Bağdat Abbasi Halifesi, Türkiye Selçukluları ve Eyyübilerin hassa ordularında hizmet etmişler ve 1250 yılında Mısır’da asırlarca devam edecek olan Memlûk devletini kurmuşlardır.
        Oğuzlar, Türkcamiasının belkemiğini teşkil eden mühim ve en büyük koldur. Göktürkler, Selçuklular, Osmanlılar, Oğuzların birer koluydu.
        Peygamber Efendimizin (s.a.v.) islamiyeti tebliğiyle birlikte dünyanın ücra köşesinde yaşayan arb kavmi, ilahi bir tecelli sonucu yeni ve büyük bir millet haline geldi. Meçhul, basit bir hayat süren hatta aşağılanarak yaşayan insanlar hidayete erince birden bire tarihin mümtaz, kahraman, fatih ve dâhileri oldular. Halife Hazreti Ömer, emrindeki bir avuç müslüman gazisiyle 641 de Suriye ve Mısır kıtalarını feth ederek koca Doğu Roma’nın kanatlarını kırdı. 642 de büyük Sasani imparatorluğunu yıkarak Ceyhun kenarına ulaştı ve Türklerletemasa geldi. 
         Ancak bu devrede islamın merkezinde Hz. Ömer ve yerine geçen hz. Osmanın şehit edilmeleri ve sonraki yıllarda başlayan iç mücadeleler 8. Yüzyılın başlarına kadar Türklerle Müslümanların münasebetlerini bir sınır komşuluğundan ileri götürmedi. Bazı kaynaklarda hz. Muaviye döneminde Ubeydullah bin Ziyad’ın Müslüman olan Türkleri Küfe’ye yerleştirdiği bildirilmektedir. Daha sonra, Emeviler zamanında Kuteybe bin Müslim’in emrindeki ordular kısa zamanda Maveraünnehr’e hâkim olduktan sonra Talas’a kadar akınlarda bulundu. Bu mücadeleler Türklerin islamiyeti yakından tanımalarına ve tetkik etmelerine zemin hazırladı.
       Öncelikle Türkistan bölgesinde yaşayan Göktürkler arasında İslamiyet yayılmaya başladı. Türklerin İslamiyetle şereflenmelerinin ikinci safhasıda bu sırada başladı.
        Daha kuzeyde ve batıda yer alan Müslüman olmayan Türkler bilhassa Türkistanla ticari faaliyetleri sırasında kendi dillerini konuşan ırkdaşlarının dinine daha çabuk ve kolaylıkla girdiler.
        Türkistan Türkleri arasında İslamiyet’in bu ilk yayılışıyla Türklerin başka yabancı dinlere girişi hemen hep aynı devreye rastlar.(Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.