1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 114-TÜRKLER VE İSLAM
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

114-TÜRKLER VE İSLAM

A+A-

Onuncu asrın ikinci yarısında Seyhun Nehri kıyısı kıyısı ile bunun kuzeyinde yaşayan Oğuzlar, Semerkant ve Buhara taraflarına inmeye başlamışlardı. Buhara tarafına inen Oğuzların başında Kınık boyundan Selçuk Bey’in oğulları vardı. Selçuk Bey’in torunlarından Tuğrul ve Çağrı Bey’ler, çetin şartlar içinde Selçuklu Devletini kurdular. Tuğrul Bey, 1064 senesindevefat ettiği zaman, kurduğu devletinsınırlaraCeyhundan Fırat’a kadar uzanıyordu. Yerine geçen Alparslan 1071 de Malazgirt Ova’sında Bizanslıları mağlup ederek Anadolu’nun Türk ülkesi olmasını sağladı.

           Bu zaferden sonra Anadolu’nun fethine Kutalmış Bey’in oğulları memur edildiler. Kutalmışoğlu Süleyman Şah, büyük zaferler kazanarak Üsküdara kadar geldi ve İznik’i hükümet merkezi yaparak Türkiye Selçuklu devletini kurdu. Onüçüncü asırda Moğol istilası, İran, Horasan ve Maveraünnehr taraflarında yaşayan âlim ve Evliyanın hemen hepsinin Anadoluya gelmelerine sebeb oldu bu istila Selçuklu Devletinin de ortadan kalkmasına yolaçtı. Fakat çok geçmeden yüksek yaylalarda yaşayan Türkmen Beyleri Anadoluyu istilacıların elinden kurtarmaya muvaffak oldular. Bu Türkmen Beylerinden biride Osman Bey’di. 1299 dan itibaren gelişen Osmanlılar, manevi yapısı ve teşkilatı bakımından Selçuklu Türklerinden devraldığı bir çok değerlerle cihanın en büyük devletlerinden birini kurmaya muvaffak  olmuşlardır.

         Türklerin en özelliklerinden biri uvvetli bir teşkilatçılık kabiliyetine sahibomalarıdır.. Yaşadıkları hayat da onları, hürriyyete, istiklale alıştırdığı için hiçbir zaman devletsiz olmamışlardır. Gerçekten Türklerin 2500 yıllık tarihlerinde devletsiz kaldıkları, yani istiklallerini kaybettikleri bir devre rastlanmaz. Dünya da daima bir veya birkaç Türk devleti bulunmuştur.

         Türk Sultanları topluluklar arsında sosyal, kültürel, dini müsamaha bakımından herhangi bir fark kabul etmemişler, herkese eşit hak ve adalet tanımışlardır. İslamî Türk devletlerinde çeşitli boylara mensup, türlü diller konuşan ve ayrı dinlere mensup olanların kültürlerine dokunulmamıştır. Bu prensip, Osmanlı devrinde de devam etmiştir. Türklerin İslam kültürünü tam manasıyla benimsemeleri neticesinde, İslamiyet, Türkler için başlıca dayanak haline gelmiştir.

         Haçlı orduları Hristiyanlık davasıyla harekete geçerek İslam ülkelerini ağır tehdit altına aldıkları zaman ve daha sonra, asırlarca süren bu batılı zihniyet karşısında Türkler için İslamiyet en büyük güç kaynağı oldu. Böylece Türklüğü yükseltmek ve İslamiyet’i yüceltmek düşüncesi, fütuhatı Hristiyan dünyasına dönük Osmanlı Devletin’de, en yüksek seviyeye ulaşmıştır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.