1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 117- HZ. ABBAS R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

117- HZ. ABBAS R.A.

A+A-

Rasulüllah Efendimizin en küçük amcası ve cahiliyet zamanında Kureyşin reislerindendir. Mescid-i Haramı ziyarete gelenlere su ikram eder ve Mescid-i Haramın tamir işleriyle vazifeliydi.  Mekke’nin fethinde ve Huneyn Gazası da rasulüllahın yanında bulundu. Bundan sonrada hiç ayrılmadı.  Hicri 32 yılında Medine-i Münevvere de vefat etti. Ve Cennetülbakı kabristanlığına defnedildi.
   
  Çok cömert, Akrabayı ziyaret eder gönülleri alır, ihtiyaçlarını gidermeyi çok severdi. Rasulüllah s.a.v. onu severdi.  Kuraklık zamanlarına insanlar onun hürmetine diye dua ederlerdi. Hz. Ömer halife iken bir kuraklık oldu. Tabiinden olan Kabu’l-Ahbar r.a. “Ey müminlerin emiri! İsrail oğulları zamanında, kuraklık olunca, peygamberlerin hürmetine dua ederlerdi” dedi. Bunun üzerine, Hz. Ömer minbere çıkıp: “Ya rabbi! Rasulüllahın amcası hürmetine sana yalvarıyoruz ve O’nun hürmeti için senden mağfiret ve ihsan isteriz.” Diye dua etti. Sonra cemaate dönerek “Rabbinize dua ediniz! O, duaları kabul edicidir”dedi
      Halifenin bu emri üzerine Hz. Abbas, uzun bir dua yaptı. Daha dua bitmeden, yağmurdan ve selden Medine sokaklarından geçilmiyordu. O gün Hz. Abasın adı,” Saki-i Haremeyn” (Mekke ve Medine’nin su dağıtıcısı) oldu. Kızlarından başka 10 erkek evladı vardı. Abbasi halifeleri onun neslindendir. Hele oğlu hazreti Abdullah ilmin ve faziletin zirvesinde idi.
       KEMAL nedir? Kemal-i, Abdullah b. Abbas r.a. bizzat rasülüllahın femisaadetlerinden dinlediği hadisi şeriflerden anlayalım. Buyuruyorlar ki-1-Doğru konuşmak ve doğrulukla iş görmektir.  2- Beş şeyden evvel beş şeyi fırsat ve ganimet bil. İhtiyarlık gelmeden gençliği, hastalık gelmeden sıhhati, yoksulluk gelmeden zenginliği, meşguliyet gelmeden rahatı ve ölüm gelmeden rahatı bil”. Ne mutlu bu anlayışda olanlara. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.