1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 118- ABDULLAH İBNİ MÜBAREK
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

118- ABDULLAH İBNİ MÜBAREK

A+A-

   Kul haklarına çok dikkat ederdi. Buyurdu ki: Birinin bir lira hakkını ödemek, bin lira sadaka vermekten hayırlıdır.
-Eğer gıybet etseydim, anamı, babamı gıybet ederdim. Çünkü sevaplarımın onlara verilmesi daha hayırlı olur derdi.
-Allah için ilme çok ehemmiyet verirdi. Buyururdu ki: İlmin başı niyet, sonra anlamak, sonra yapmak, sonra muhafaza, sonra yaymaktır.
      Edeplere çok dikkat ederdi. Buyururdu ki: Müstehapları yapmakta gevşek davranan, sünnetleri yapamaz. Sünnetleri yapmakta gevşek davranmak, farzların yapılmasını zorlaştırır. Farzlarda gevşek davrananda marifete, Allaha Tealanın rızasına kavuşamaz.
     Yine buyurdu ki: Şu anda edep, dinin üçte ikisini teşkil etmek üzeredir. 
    Vefatı esnasında, gözlerini açtı, güldü ve saffat süresinin 61.” Amel edenler, bu ebedi nimete kavuşmak için çalışsınlar” ayeti kerimesini okudu. Mevla, şefaatlerine nail kılsın. 
      Kıymetli ve düşünebilen kardeşim, islam dairesinde olan bir kişi yemesine ve içmesine azami dikkat etmesi elzemdir. Zira neslinden gelecek olan evlatlarını dini ve bedeni sıhhatli olması için yemek ve içmek hususlarının tesirinin büyükn olduğu inkar edilmez bir hakiklattir. Abdullah ibni Mübarek’n (r.a) hazretlerinin şu menkıbesi bizlere veciz bir misal olacağı düşüncesiyle sizlerle paylaşacağım:
        Vaktiyle bugün İran hudutları dahilinde bulunan Merv şehri nin Nuh bin Meryem isminde Kadı Efendisi var idi. Kadı Efendinin hem güzel ve hemde hanım bir kızı var, bir türlü evermek için damad adayları üzerinde karar veremiyordu. O, istiyorduki helal süt emmiş birisi olsun. Lakin bunu nasıl ayırt idebilirdi!(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.