1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 119- ABDULLAH BİN ÖMER R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

119- ABDULLAH BİN ÖMER R.A.

A+A-

  Hazreti Ömer r.a,oğludur. Hazreti peygamberimiz, ana rahminde iken babasın kaybetti. Göremediği babasını çok severdi. Bunu için, hz. Ömer’e” Ya Ömer oğlunun ismini Abdullah koysan olurmu? Hz. Ömer ise, hiç tereddütsüz Abdullah ismini koydu.

      Daima peygamberimizin huzurunda durur, her nerde onun namaz kıldığını görse orada namaz kılardı. Dünya malına gönül bağlamazdı.    

       Buyururdu ki: “Ey Âdemoğlu! Bedeninle dünyada ol, kalbinle ahireti bul”. “Kambur oluncaya kadar namaz kılsanız ve kıl gibi oluncaya kadar oruç tutsanız, haramdan kaçmadıkça kabul olunmaz”.

     Yine buyurur ki “ Hikmet ondur; Dokuzu sükût, biride az konuşmaktır”. “ İnsanın mahiyeti arkadaşından anlaşılır”. “ Kendinden üstekine haset, aşağıdakine tahakküm eden ehl-i ilim sayılmaz”.

      Hadis ve fıkıh âlimlerindendir. 60 sene fetva verdi. Efendimiz s.a.v.den bizzat işittiği hadisi şeriflerden bazıları: “istediğini ye, istediğini giyin! İnsanı yanlış yola götüren israf ve tekebbürdür”. “ Varlığı halinde veren kimse, yokluğu halinde bunu kabul edenden daha çok sevap kazanan değildir”.

      “ Allahım senden sıhhat, afiyet ve güzel ahlak isterim.” “ Ancak iki kişiye gıpta edilir. Bunlardan birine Allah Teâlâ servet vermiş, oda bu serveti hak yolunda sarf etmiştir. Diğerine de ilim vermiş ve başkalarına da öğretmiştir”.

ABDULLAH BİN ZÜBEYİR R.A.              

 Dünya da iken cennetle müjdelen ashabdandır. Hz. Ebu Bekri’n Esma kızından torunudur.  İsmini rasulüllah s.a.v. koydu. Şecaat ve cesareti çok fazlaydı. Sahabenin, fıkıh, tefsir ve hadis âlimlerinden Ebadile’dir( Dört Abdullah. Abdullah bin Ömer, Abdullah bin Abbas ve Abdullah ibni Amr i. As’a)

   Rasülüllah s.a.v.den bizzat işittiği hadisi şeriflerden bazıları: “ Allah yolunda bir gece nöbet beklemek, bin geceyi ihya etmekten ve bin gündüzü oruçlu geçirmekten daha efdaldır”. “ Dünyada ipek giyen ahirette giyemez”.

      İnsanoğlu, acziyetini bilmeli ve rabbisinin azizliğini idrak edebilmelidir. Bu hususu Şahı Nakşubend k.s.şu beyitlerinde nekadar hoş söylemektedir:

Huzuruna müflis olarak geldim.

Yüzünün güzelliğinden bir şey isterim.

Şu boş zembilime elini uzat.

O mübarek eline güvenirim.

Kerimin önüne azıksız geldim.

Ne iyiliğim var ne doğru kalbim.

Bundan daha çirkin, bir şey olurmu?

Azık götürürsün o ise kerim. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.