1. HABERLER

  2. KONYA

  3. "12 ADALAR LOZAN’DA KAYBEDİLDİ”
"12 ADALAR LOZAN’DA KAYBEDİLDİ”

"12 ADALAR LOZAN’DA KAYBEDİLDİ”

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferansları 3 aylık yaz döneminden sonra yeniden başladı.

A+A-

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferansları 3 aylık yaz döneminden sonra yeniden başladı. Dönemin ilk konferansını “12 Adaları Nasıl Kaybettik?” konusunda veren Siyaset Bilimci, Yazar Yılmaz Altunsoy, “12 Adalar Lozan’da Yunanistan’a teslim edildi” dedi.
Konferansın açılış konuşmasını Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak yaptı. Vakıf olarak eğitim, kültür ve sanat çalışmalarına önem verdiklerini belirten Parlak, bugüne kadar güncel konularda çok sayıda konferans düzenlediklerini hatırlattı. “Her Cumartesi Birlikteyiz” temalı konferanslarının bundan sonra da her hafta saat 15.00’da yapılmaya devam edeceğini kaydeden Parlak, bütün Konyalıları bu kültürel birlikteliğe davet etti.
Türkiye’nin önemli meseleleri arasında yer alan 12 Adaların işlendiği konferansta son kitabı “Kayıp Cennet 12 Adalar”dan da örnekler vererek adaları nasıl kaybettiğimizi anlatan Siyaset Bilimci, Yazar Yılmaz Altunsoy, parça parça kaybedilen adaların, Lozan’da yapılan ihmalle, adalar talep edilmeden Yunanlılara bırakıldığını söyledi.
Altunsoy, “12 adaları kaybetmemiz 1911’de Yunanistan’ın Trablusgarp’ı işgaliyle başlar. Mason olan İbrahim Hakkı Paşa’nın ihaneti nedeniyle Trablusgarp işgal edildi. İtalyanlar, Osmanlı’yı Trablusgarp’ı terke zorlamak için adaları işgal etti. Bundan Sonra Uşi Anlaşmasını yaptık. Bununla ‘Trablusgarp senin, adalar bizim’ dediler. Araya Dünya Savaşı girince adalarla uğraşacak hali kalmadı. 12 adalar Lozan ile elimizden çıktı. İsmet Paşa Lozan’da Saruhan Adalarını çok cılız bir şekilde geri istedi. 12 adalarla ilgili ise hiçbir talebi olmadı. Sadece Adakale ve Meis adaları istenmiştir. Karşıdaki heyet Romanya’daki Adakale’yi isteyen İsmet Paşayla dalga geçmiştir. 12 adaların bulunduğu Ege Denizi şu anda bir Yunan gölü gibidir. Yunanlılar şu anda adalar denizindeki 6 mil esasına göre Ege Denizi’ni 12 mile çıkarmak istiyor. Türkiye’nin yakın tarihte Yunanistan ile bir anlaşmazlığa gireceğini düşünüyorum. Bunun sebebi de 12 mil olacak. Bunun çözümü ise Bulgaristan-Yunanistan sınırında Tasos Adası’ndan Girit’e kadar bir hat çizip doğusuna kadar olan adaların Türkiye’ye, batısında kalan adaların ise Yunanistan’a verilmesi ile çözülecektir” diye konuştu. NAGİHAN ÇAPKIN
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.