1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 12 hayvanlı Türk Takvimi'nin kehanetlerinde koronavirüs yazıyor mu? Udi hindi bitkisi nedir?
12 hayvanlı Türk Takvimi'nin kehanetlerinde koronavirüs yazıyor mu? Udi hindi bitkisi nedir?

12 hayvanlı Türk Takvimi'nin kehanetlerinde koronavirüs yazıyor mu? Udi hindi bitkisi nedir?

12 hayvanlı takvimin 2020 kehanetleri bir bir gerçekleşiyor iddiası. "Fare yılı" olarak bilinen yılda kehanetlere göre çekirge istilası, virüs, deprem ve yangınlar yaşandı. Korona virüsüne benzer salgın hastalık takvimde 'zatülcenb' ismiyle anılıyor.

A+A-

Türkler tarafından geçmiş yıllarda kullanılan 12 hayvanlı Türk takviminin 2020 yılı kehanetleri gerçekleşmeye devam ettiği iddia edildi. Takvimde fare yılı olarak bilinen 2020 yılının başından beri kehanetler arasında yer alan çekirge istilası, yangınlar, depremler ve salgın hastalıklar gerçekleşti.

Hem eski Türklerde hem de diğer uluslar tarafından kullanılan 12 hayvanlı Türk takviminin kehanetlerini Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugati’t Türk ve İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetname eserlerinden inceleyen Erzurumlu Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk, 2020 yılı için yazan kehanetlerin birçoğunun gerçekleştiğini söyledi. Kehanetler arasında yer alan çekirge istilasının İran’da, büyük yangınların Avustralya’da, yıkıcı depremlerin Elazığ’da ve salgın hastalıkların tüm dünyada görülmesiyle birlikte 12 hayvanlı Türk takviminin kehanetleri dikkat çekiyor.

Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk, incelemelerine göre fare yıllarında genellikle gerçekleşen olayların çoğunun 2020 yılında gerçekleşmiş olsa da takvime göre yıl içerisinde Kuzeybatı Afrika ve etrafında çıkacak fitne ve fesattan dolayı kan döküleceği, yağmur ve doludan birçok yerin zarar göreceği, yıl ortaları ve sonlarına doğru yağma, talan, hırsızlık olaylarının artacağının da kaynaklarda yer aldığına dikkat çekti.

Türk, tüm Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan korona virüsüne benzer bir salgın hastalığın takvimde 'zatülcenb' ismiyle yer aldığını, hastalığın belirtileri olarak ise ateş, titreme, öksürük, nabzın dengesiz atışları ve akciğer zarına yerleşen mikrobun iltihaplanması neticesinde nefes alamayacak duruma gelmesiyle oluşan ağrılı bir ölüm olduğunu ve hastalık için şifanın ise 'udi hindi' bitkisinde olduğunun yazıldığını söyledi.

Oğuzhan Türk, takvimde yer alan bilgilerin kehanetten öte o dönemlerde yaşamış kişilerin bu dönemlerde yaşadıkları tecrübeleri gelecek nesillere aktarma yöntemi olduğunu ifade ederek, “İçinde bulunduğumuz 2020 yılı, 12 hayvanlı Türk takviminde fare yılı olarak adlandırılır. Hem dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs isimli salgının 12 hayvanlı Türk takvimindeki isminin 'zatülcenb' hastalığı olarak geçmesi. Ağır bir hastalık olarak bilinen zatülcenb, ateş, titreme, öksürük, nabzın dengesiz atışları ve akciğer zarına yerleşen mikrobun iltihaplanması neticesinde nefes alamayacak duruma gelmesiyle oluşan ağrılı bir ölümdür. Zatulcenb hastalığı için udi hindi bitkisinin kullanıldığı ve çözüm olacağı bazı kaynaklarca ifade edilmektedir.

Belki bu bitkideki etken madde ile bu illet hastalık için çözüm yolu bulunabilir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılı için öngörülen çekirge istilâsı ve virüsten sonra ilkbahar aylarında bulunduğumuz için yağmur ve dolu yağışıyla karşı karşıya kalabiliriz. Ama inşallah bu öngörülen olaylar gerçekleşmez.

Aslında bu takvimler kehanet, fal veya felaket habercileri değildir. Belki de insanlar bilip önlem alsınlar diye tecrübe edilmiş bilgi kaynakları ve tekerrürden ibarettir.

Ama bizde eski kaynakları okuma, araştırma kültürü yozlaştığı için bu tür olayları Avrupa’da kâhin diye adlandırılan kişiler söyledikleriyle gündem konusu olur ve kehanetleri bildi diye ağzından çıkacak cümlelere bakılır. Halbuki eski insanlar uzunca bir dönem bu takvimlere göre hayatlarını şekillendirdiler” dedi.

 

koronavirüs udi hindi

Udi hindi adı verilen şifalı bitki Doğu Asya topraklarında yetişen bir ağaçtan elde edilir. Yoğun olarak Çin’de görülmektedir. Her mevsim yaprakları bulunur ve mevsim geçişlerinden etkilenmez. Ülkemizde bu bitkinin yetiştirilme amacı ise süs bitkisi olarak kullanmaktır. Birazdan faydalarını sizinle paylaştığımızda artık sadece süs bitkisi olarak kalmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Çünkü udi hindi sizi baştan ayağa iyileştirici özelliğe sahiptir.

Udi hindi ağacının odun kısmı ve kabukları yakıldığında etrafa hoş bir koku yayılır. Bu bitki çok eski zamanlarda tüccarlar tarafından, Arap ülkelerine getirilmiştir. Bu nedenle bir diğer adı da “Kust-i Bahri”dir. Beyaz renge sahip olan bu isimle anılırken siyah renge sahip olan bitkiye de kust-i hindi denilmektedir. Öd ağacı olarak da karşınıza çıkarsa bu bitki de nedir demeyin. Udi hindi bitkisinin bilinen bir diğer adı da öd ağacı olmaktadır.

Udi hindi, koku ve tıpta kullanılmaktadır. Tedavi edici özelliğine dair Peygamber Efendimizin “Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir.” hadisi bulunmaktadır.

Udi Hindi Faydaları Nelerdir?

Şifası ile dikkat çeken udi hindi faydaları şu şekilde ifade edilebilir:

Udi hindi tozu ve bal ile enfeksiyon günlerinde evinizde en iyi ve doğal antibiyotiği elde edebilirsiniz.

Mikropları atıcı özelliği vardır.

Boğaz ağrılarını gidermektedir. Boğaz yolunu yumuşatır.

Burun tıkanıklığı için etkili olmaktadır. Çocuklara ve yetişkinlere udi hindi ile burun damlası hazırlanıp uygulanabilir.

Bademcik iltihabı ve genel iltihaplanma söz konusu olduğunda udi hindi otu etkili olacaktır.

Balgam problemlerinde udi hindi tüketilerek solunum rahatlatılabilir.

Mide ağrısı yaşadığınız günlerde udi hindi, ağrı kesici olacaktır.

Hoş kokuya sahip olması nedeniyle ağız kokularını gidermektedir.

Vücut direncini güçlendirir. Hastalıklardan bedeni korur.

Vücut direncine olan etkisinden dolayı stresi de yok eder. Daha enerjili ve aktif olmanızı sağlar. Yorgunluğu giderir.

Kadın ve erkeklerde cinsel duyguları uyandırır.

Cildi yenileyici özelliğe sahiptir. Cilde maske olarak uygulandığında ölü derileri yok eder ve lekelerin giderilmesini sağlar.

Hafif yanık ve egzama için tercih edilen bir bitkidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.