1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 12- ŞEYH SADREDDİNİ KONEVİ K.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

12- ŞEYH SADREDDİNİ KONEVİ K.S.

A+A-

Onların yaşantıları nasıldı? Öğrenelim; Hz. Mevlana, dünyayı terk etmiş gibi yaşardı. Sadreddini Konevi hazretleri ise, sureten gayet güzel giyinir ve yaşardı. Hatta onun gayet mütezeyyin hizmetçileri bile vardı. Gümüşten yapılmış ibriği da vardı. Orada bulunan bir şahıs, bunları görünce değişti. Yani bu durumları ona yakıştıramaz. Dili ile de bir şey söylemez. O esna da Sadreddini Konevi o gümüş bardağa ibrık’a işaret eder ve bardak hemen yakınına gelir durur. O esnada hazır olanlar bunu görürler. O şahıs da bu hal karşısında anlar meseleyi. Ve hemen tövbe eder. Ne yapsın Sadreddini Konevi hazretleri? Mevla’mız, manevi ve maddi saltanat veriyorsa! O, Sultanlar sultanı, verme mi desin?

       Zaten zatına ikram edilen nimetleri hep Allahın kulları ve talebeleri ile paylaşmıştır!

     Konya, Onun yetiştirdiği Sultan, diplomatlar ve Alâeddin Tepesinde metfun Sultanlarımız, Hz. Mevlana ve Şemsi Tebrizi gibi daha nice isimlerini bilemediğimiz gönül sultanları ile doludur. Daha nice İslam büyüklerini içerisinde barındırmaktadır. İlim müesseseleri olarak asırlarca hizmet vermiş, şimdi ki halde bir kısmı müze olarak hizmet veren Hadis mektebi (ince Minare), fıkıh dersleri verilen (yani Hukuk Medresesi), Sahibi Ata külliyesi gibi, daha nice medreseler mevcuttur. Vakıflar Bölge müdürlüğünün bu tarihi esere verdiği hizmetten dolayı kendilerini tebrik ederim. Ben buraları şahsen, bir vatandaşlık vazifesi olarak geziyorum ve gezdiriyorum yakınlarıma. Dünyevi ve uhrevi hizmetler veren, asırlarca ilme hizmet veren bu müesseseleri gezilip görülünce insanın ufku açılmaktadır.

     Sadreddini Konevi K.s.) zengin ve soylu bir aileye mensup olarak iyi bir talim ve terbiye almıştır. Sadece dini ilimlerle kifayet etmeyip, felsefi ilimlerde de tahsil görmüş devrinin önemli hocalarından ders almıştır. Felsefeden mantığa, tabii ilimlerden, Arapça, hadis, tefsir, tasavvuf gibi birçok saha da kitabının bulunduğu geniş kütüphanesi aldığı talim ve terbiyenin delilidir.

     Konevi; Fatiha-i şerife de “ Ancak sana ibadet ederiz “ cümlesinin manasını: Biz, her şeyimizle, tüm cüzlerimizle, içimiz dışımız, özümüz sözümüz, maddemiz manamızla tüm hücrelerimizle sana ibadet ederiz. Biz, cemaatle, tüm ümmet olarak sana ibadet ederiz diye tefsir etmektedir. Ruhları şad olsun.

       Nezih ecdadımız, geçmiş ve geleceğimize yön veren büyüklerimiz, ilahi hakikatleri daha iyi kavrayabildikleri için, diğer insanlardan çok daha farklı fazilet ve meziyetler ile yaşamışlardır. Onların halleri ile hâllenmek, kalleri ile(sözleriyle) yetişmek lazım. Onların, fazilet ve meziyetlerinden istifade edebilenlere ne mutlu! Hazreti Allah onlardaki farkı anlamamızı nasip etsin. Bizde bu müstesna farkı bir nebzecik olsun anlayabilmek ve onların himmetlerinden faydalanmak için yola çıktık. Çünkü onların geçmişte bize verdiklerine karşı, inancım odur ki onlara vefa borcumuz vardır.  Şüphesiz onlar, Allahın (c.c.) ya dostlarıdır.  Mücahit ve yüce İslam davasına gönül vermiş gönül erleridir. 

      Yaşanan zaman, geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Bu köprünün sağlamlığı geleceğe dair inanç ve umutların yanında, geçmişle olan irtibatın devamlılığına bağlıdır. Günümüzü daha iyi anlayabilmek ve geleceği daha sağlam inşa etmek için tarih bizi çağırıyor.   (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum