1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 120- SULTAN ABDÜLAZİZ HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

120- SULTAN ABDÜLAZİZ HAN

A+A-

Osmanlı padişahlarının otuz ikincisi ve İslam halifelerinin doksan yedincisidir. Sultan ikinci Mahmud’un ikinci oğludur.  Annesi büyük hayır ve hasenatlar sahibi Pertevniyal Sultan’dır. 25 Haziran 1861 yılında tahta geçti. 4 Haziran 1876 Şehit edildi. 
     Zeki ve hamleli bir padişahdı. İslam’ın düşmanları, batı ile aramızda husule gelen mesafenin vebalini, muazzez İslam’a yüklemek için sinsi bir propaganda faaliyetine girişmiş bulunuyorlardı zamanında. 
      Hâlbuki Avrupa’daki terakki, Hıristiyanlığın veya ona dayanan usul, erkân ve kültürün mahsulü değildi. 
      Bunların arkasından gelen Sultan Abdulaziz ise, cesur, hamleli, fikren ve ruhen sağlam bir padişah olarak halkın ruhunda birikmiş olan melali (hüznü), kısa zamanda surura çevirmiş, eski futuhat devirlerinin avdet edeceği ümidlerinin belirmesine sebep olmustu. 
     Sultan Abdulaziz, bu cinayet derecesinde vahim olan hareketi, devrinin büyük alimi olan Ahmed Cevdet Paşa ile el ele vererek İslam hukukundan yapılmış bir medeni kanun demek olan Mecelle-yi Ahkam-i Adliyye’yi kısaca "Mecelle" denilen büyük kanun metnini ortaya çıkararak önlemiştir.  dedesi Yavuz Sultan Selim Han gibi olmaya çalışıyordu.
    Bir Fermanında söyle diyordu:"Devletin maddi gücünün artırılması ve halkın hayat seviyesinin yükseltilmesinden başka maksadımız yoktur. Devlet malının telef edilmemesi ve israfdan korunması şarttır. Muslim ve gayr-i muslim ayırd etmeksizin memleketimizde yaşayan herkes, dinimizin emirleri çerçevesinde adaletle yönetilecek ve hepsi adalet önünde eşit muamele görecektir.
Yüce devletimizin istiklalinin devam etmesi ve halkın refah içinde yaşaması, en büyük gayemizdir. Cenaı Hakk, Peyygamber -Sallallahu Aleyhi ve Sellem- hurmetine cümlemizi muvaffak eylesin!"
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.