1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 121- HAİNANE BİR SUİKAST
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

121- HAİNANE BİR SUİKAST

A+A-

Yirmibeş Mayıs gecesi, Redif ve Süleyman paşalar, Avni paşanın Kuzguncuktaki evinde toplanarak, üçyüz (300) harbiye talebesinin Dolmabahçe sarayını kuşatmasına karar verdiler. Talebeye, Sultanı korumak için gidiyoruz denildi. Ama asıl maksadları Sultan Abdülazizi katletmekti.
       Avni paşa sultanı öldürmeyi çoktan planlamış ve nihayet bu cinayeti işlemiştir. (Yeni Türkiye tarihi) diyor ki, (İkinci Abdülhamid hanın diplomasisi [Aklı ve zekâsı] olmasaydı, 93 harbinin zararları daha büyük olacaktı). Süleyman paşa, sefih ve zelil bir hayat sürerek, 1891 de Bağdat’ta öldü. 
       Bilindiği gibi Konya da bulunan tarihi eserlerimizden AZİZİYE CAMİİ diye bir cami var. Onu banisi, 1600 küsürlü yıllarında yapmış isede bu sultanımız zamanında bir yangından dolayı bu cami yıkılır. Konyalılar! Eyvah bu güzel camimizi nasıl yaparız…diye üzülüp düşünürlerken, Sultan Abdülaziz Han’ın annesi Pertevniyal hanım sultan annemize rüyasında bu caminin yandığı ve yerine yeniden yapılması için kendisine işaret edilir. 
        Sultan hanım anne uyanır uyanmaz rüyasını oğluna arzeder. Sultanımıza, bunu biz yaptıralım evladım der. Ve neticede Sultan Abdülazizi Han ve annesinin kendi parasıyla bu mabed yeniden yapılır. Bu sebepten AZİZİYE CAMİİ ismini almıştır. Konya da, Kapularından pencereleri yüksek, hacım ve kubbesinin direksiz ve yükseklik hususunda özelliği vardır. Hele o Minaresindeki şaheser nakış mimari güzellikler gidip görmeye değer. Boşuna tarihi şahsiyet olmamışlar, ruhları şadolsun, cennet ise mekanları.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.