1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 128- ADEM A.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

128- ADEM A.S.

A+A-

Yeryüzünde yaratılan ilk insane ve ilk peygamber ve bütün insanların babasıdır. Allah Tealanın emri ile melekler muhtelif memleketlerden topraklar getirdiler. Su ile çamur yapıp insan şekline koydular. Bu şekilde mekke ile Taif arasında 40 sene kalıp Salsal oldu. Yani pişmiş gibi kurudu. Önce hz. peygamberimizin nuru alnına kondu. Sonra Muharrem ayının onuncu günü (Cuma) günü ruh verildi. Herşeyin ismi ve faydası kendisine öğretildi. Tıp, ilaçlar, hısap ve geometri gibi nice ilimler kendisine bildirilmişti.
İlk insan, bazı tarihçilerin dediği gibi ilimsiz, fensiz, görgüsüz, çıplak ve vahşi kimseler değildi. Ama bu gün dünyanın çeçitli ülkelerinde vahşice yaşayanlar olduğu gibi o devirlerde de o tip insanlar bulunmaktadır. Hz. Adem ve ona iman edenler, şehirlerde yaşarlar, okuma yazma bilirler, demircilik, dokumacılık, çifçilik, ekmek yapmak gibi sanaatları vardı. Altın üzerine para dahi basılmış, maden ocakları işletip çeşitli aletler yapılmıştı. 
Hz. Ademin, hiç sakalı yoktu. İlk sakalı çıkan Şit a.s.dır. Adem babamız, Cuma günü rabbisine kavuşmuştur. Kabrinin, Minada, Cebeli Kubeys de, Mescid-i Hif de veya Arafat da olduğu muhtelif rivayetler vardır.
AHİ AHMED ÇELEBİ
       Kanuni Sultan Süleyman devri ünlü hekimlerindendir. Babası Tebriz’li Mevlana Kemal olup bir hekim idi. 28 yaşında, babası ile İstanbula geldi ve Hekimliği babasından ve Hekim Kutbiddin’den öğrendi.
     Ahi Ahmed Çelebi, bilhassa Üroloji üzerine çalışmıştır. Böbrek ve idrar torbasında meydana gelen taşlarla alakalı olarak  (Risaletü’l-Küla ve’l-Mesane ismli bir eser yazmış. Ve bu eser 10 bölümden meydana gelmiştir. Kitap da idrar torbası, karaciğer ve böbrek taşlarının meydana gelişine, vücud zayiflığını, keyifsizliğini, öd’ün çokluğunu, kanınbozukluğuna sebep göstermiştir.
     Kitabda, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve ilaçlarınıda yazmıştır. Bundan başka Arapça El-Mucez adlı bir Tıp kitabınıda Türkçeye tercüme etmiştir. Bu bilgileri aldıktan sonra, bu günkü insanılarımıza gençlerimize sesleniyorum! Atalarımız, vatan haini ve bir kısım cühelanın dediği gibi cahil insanlarmıdır, yoksa cihanın en bilge insanları ve kişilerimidir? Yüksek anlayışlarına bırakıyorum gerisini ve yorumunu….vesselam. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.