1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 13- BOZUK MAKİNE DÜZGÜN KUMAŞ DOKUMAZ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

13- BOZUK MAKİNE DÜZGÜN KUMAŞ DOKUMAZ

A+A-

      Tarihi, ilmi ve sanayi ile günbegün değerini artıran Konya’dan, daha fazla yazmamızdan ziyade bizzat görerek anlamanızı tavsiye ederiz.  Bu cennet vatanımızın, muhteşem kelimesi ile bile atlatılması zor olan İstanbul’u ziyaret etmeden durulurmu? İstanbul un havasını okudukça hissettiğiniz gibi aynelyakın yani bizzat göz ile görerek daha canlı hissedeceğinize eminim. Bu his, ya tabii iklimden olur yâda manevi ikliminden olur. O şehir ki, BELDE-İ TAYYİBE ( güzel ve tertemiz belde) demiştir hakkında. O kitabı ilahisinde, o güzel beldeyi övmektedir. Resulü (s.a.v.) ise:

      “ Elbette İstanbul fetih edilecektir. Onu fetih eden kumandan ne güzel kumandan. Onu fetih eden asker ne güzel asker” buyurarak bu fatihan yadigârı şehrimizi övmektedir. O şehri İstanbul’u görmeye ve sevmeye doyamazsınız. O şehir, dünyanın da gözbebeği ve göz koyduğu bir eşsiz kıymettir.

      Yedikıta dergisinde okumuştum, bu dergiye abone olmanızı ve arşivlerden elde edilen sağlam tarihi bilgileri bulacağınızdan gayet emin olduğum için tavsiye etmekteyim.

     Orda diyor ki; “ Dünya, tek bir devlet olsa idi ona bir başkent lazım olurdu, oda ancak İstanbul olurdu” sözü, yaşadığımız dünya coğrafyasında ki yerinin ne kadar ehemmiyete haiz olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda dünyanın, bu belde-i Tayyibe’ye verdiği önemi ifade etmektedir. O şehri bahşeden Allaha ne kadar şükretsek azdır. Onu fetih eden kumandana ve askerlerine ne kadar rahmet okusak haklarını ödeyemeyiz. Lakin onu ve onun içerisinde ki ziyaret edilecek mübarek yerleri ziyaret eder, Fatiha gönderirsek bir nebze de olsa torunluk vazifemizi vefa borcumuzu ifa etmiş oluruz kanaatindeyim.

      Bu muhteşem şehrimiz, cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Hanın, bu millete hatta bütün İslam âlemine hatırası olduğunu bilerek, bu duygular içerisinde bu şehre giriyoruz ve girilmesini tavsiye ediyorum. Zira tarihin derinliklerine giderseniz o anı yaşamış olursunuz. Üsküdar’a doğru yaklaştığınızda, Çamlıca tepesi sizi sanki kendine davet ederek adeta, gelin İstanbul’u benim tepemden seyredin der gibi insana. Ama oraya varıncaya kadar, Üsküdar da Karaca Ahmet mezarlığında, bütün ömrünü Islama, Kurana hizmete, ilme hasretmiş, vakfetmiş, harcamış EBULFARUK SİLİSTREVİ Süleyman Hilmi tunahan(k.s.) ziyaret edilir.

      Değerli kardeşim, evvele şunu hatırımızdan çıkarmayalım ki, ziyaret edilen ziyaret edeni asla boş çevirmez. Hele, bu ziyaret edilen Allahın veli bir kulu olursa onlar hiç mi hiç boş çevirmezler. Yani onlar, ziyaret edenleri boş çevirmezler. Eli boş dönmelerine de gönülleri razı olmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.