1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 13 milyon kişi sicil affı bekliyor
13 milyon kişi sicil affı bekliyor

13 milyon kişi sicil affı bekliyor

Milyonlarca kişinin kara listeden kurtulması ve bankalardan kredi alabilmesinin önünü açacak Sicil Affı geliyor. SMMMO Başkanı Özselek, sicil affının en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi.

A+A-

Geçmişte çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödemeyen ya da geciktiren vatandaşları kapsayan 2017 sicil affı yasası, 13 milyon işveren ve esnaf tarafından merakla bekleniyor. Devlet alacaklarına yapılandırma sonrası beklenti artmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin açıklamasıyla müjdeli haber geldi ve sicil affına yönelik yeşil ışığın yakıldığı belirtildi. Konya Serbest Muhasebe Mali Müşavirler Odası(SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, sicil affı yasasının, çeki olan, senedi olan, vadesi geçmiş ve bu zamana kadar ödeyememiş vatandaşları ilgilendirdiğini ifade etti.

EKONOMİDE RAHATLAMA OLACAK
Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan vatandaş, işletme, tüccar, esnaf karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek. SMMMO Başkanı Özselek, Sicil affının meclisten geçmesiyle birlikte 2017 yılından itibaren ekonomi anlamında ciddi bir rahatlama olacağını söyledi. Özselek, “Sicil affıyla ilgili yasa, torba yasasıyla birlikte meclisten kısa bir zamanda geçecek. Sicil affı, 11,5 Milyon vatandaşımızı ve 2,3 Milyon şirketimizi kapsıyor. Af ile birlikte milyonlarca vatandaş ve şirket kara listeden çıkartılacak. Ekonomiye dönük önemli bir adım daha atılmış olacak. Sicil affının meclisten geçmesiyle birlikte 2017 yılından itibaren ekonomi anlamında ciddi bir rahatlama olacağı kanaatindeyim” dedi. Sicil affından sonraki süreç hakkın bilgi veren Özselek, “Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde borcunun 'tamamını' ödeyen, aftan yaralanabilecek. Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde 'yeniden yapılandıranlar' yaralanabilecek. Biz vatandaşlarımızın bu sicil affına çok duyarlı olmalarını ve kendileri açısından beyaz bir sayfa açmalarını özellikle arzu ediyoruz” diye konuştu.

ESNAFLARI RAHATLATACAK
Gündeme gelen ve torba yasayla beraber yürürlüğe girmesi beklenen sicil affıyla birlikte küçük esnaflar rahatlayacak. Selçuklu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Baybağan, esnaf odaları ve konfederasyonun devamlı olarak bakanlıklara dosya gönderdiğini ve sicil affının takipçisi olduklarını ifade etti. Küçük esnafın zor zamanlar geçirdiğini ve bir düzenlemenin getirilmesi gerektiğini aktaran Baybağan, “Küçük esnaf ve sanatkarlar için bir düzenleme getirileceğini biliyorum. Biz bu sicil affının takipçisi ve destekçisiyiz. Birçok esnaf ve sanatkarımız rahat bir nefes alacak. Çünkü birçok küçük esnafımız sicili temiz olmadığı için bizden kredi alamıyordu. Başkasına kefil olmuş ya da bir şeyden dolayı sicili bozularak mağdur olmuş esnaflarımızı bu dertten kurtaracak” şeklinde konuştu. Kooperatife başvuran 20 esnafın 8’inin kara listede olduğu ve kredi alamadığına da değinen Baybağan, “Bizim kooperatife 20 esnaf başvurduğu zaman yapılan sorgulamada hemen hemen 7-8 tane esnafı elemek zorunda kalıyoruz. Sebep olarak da, kredi kart borcu olan, protesto senedinden kırmızı kalemi yemiş ve sicili bozulmuş esnaflar oluyor. Ne kadar çabalasak da banka onayına gelince onaylanmıyor. Sicil affı getirilse ve Türkiye geneline yayılırsa birçok esnaf ve sanatkara rahat nefes aldıracak” dedi./Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.