Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

132- TESBİH

A+A-

Farzdan sonra sünnetin değişik mahalde kılınması, cemaatle kılınan namazlarda da müstehaptır. Mahşerde, seccade ve yerin namaz kılana şehâdet edeceği rivâyet edilmektedir. Bunun için, ne kadar çok yere secde edilirse o kadar mahel insana hüsnü şehadet ederler. Çünkü öbür âlemde bütün varlıklar şuurludur ve Allah’ın dilemesiyle konuşurlar. Farzdan sonra sünneti ve duâyı değişik yerlerde tamamlamak müsait olmadığı takdirde, bulunulan yerde tamamlamanın caiz olacağını belirten görüşler de mevcuttur. 
        Bu tesbihlerin otuz üçerden doksan dokuz olması Esma-i Hüsna'ya (Allah'ın güzel doksan dokuz ismine) uygun düşmesi içindir. Namazlardan sonra yapılan bu tesbihlerin sonunda “La îlâhe îllallahu Vahdehu La Şerike Leh…..” denmekle tesbihlerin sayısı yüze çıkar ki Esma-i Hüsna'nın sayısı da bir rivayete göre yüzdür. Bir hadis-i şerifte: “Cennetin dereceleri yüzdür; Allah Teala o dereceleri mücahitler için hazırlamıştır.” buyrulduğundan gerek tesbihlerin ve gerekse Allah'ın isimlerinin yüz olması bu cennet derecelerine uygun düşmektedir diye bazı âlimler söylemişlerdir. (Zübdet’ül Buhari) 
Cennete 33 yaşında girilmesinin hikmeti olgunluk yaşı olmasıdır. 
      Muâz bin Cebel’den (ra) rivâyete göre, Rasûlullah (a.s.v) şöyle buyurdu: Cennetlikler Cennete kılsız tüysüz sürmeli otuz veya otuz üç yaşlarında olarak gireceklerdir. 
    Diğer bir rivayet e göre: Fahri kainatımız, muhacirlere ELHAMDÜLİLLAH diye tesbih ediniz buyurdular. Ensar yani Medineli sahabeler:
   Ya rasülellah, muhacir kardeşlerimiz kazandılar, biz ne diyerek tesbih edelim deyince Efendimiz s.a.v. sizde ELHAMDÜLİLLAH deyin buyurdular. Tekrar muhacir sahabeler biz nasıl tesbih edelim deyince onlara da: Sizde ALLAHA EKBER deyin buyurdular. Ve neticede her ikisinede LAİLAHE İLLALAHÜ VAHDEHULAŞERİKELEH İLH.. demelerini söyledilr. Ve onun için tesbihe ehemmiyet verip namazların sonunda tesbih muhakkak çekilmeli. Sünneti müekkededir.
     Hadim hazretlerinin BERİKA’sında, sünneti müekkedelerin terkinin keraheti tahrimiye ile mekruh olduğundan bahsedilmektedir.(Müsned), Dipnotlar: Müslim, Müsâfirîn: 135- Tirmizî, Daavât: 25- Ebû Dâvud, Vitir; 24- - Neseî, Sehv:91-96.- Müslim, Zikir: 40-İbni Âbidîn, 1:356.(Selam (devam edecek) 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.