1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 14- AZİZ MAHMUDU HÜDAİ K.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

14- AZİZ MAHMUDU HÜDAİ K.S.

A+A-

      Buradan Osmanlı alimlerinden gönül Sultanlarından Aziz Mahmudu Hüdayi Hazretlerini ziyarete devam..,

     Cihan Padişahlarına Yön Veren Eşsiz Bir Maneviyat Sultanı
Osmanlı devri İstanbul velilerinin büyüklerindendir. Asıl adı Mahmûd'dur. "Hüdâyî" ismi ve "Aziz" sıfatı kendisine sonradan verilmiştir. Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri'nin neslinden olup, "Seyyid"dir. Bunu ilâhîlerinin birinde:
Ceddim ü pirim sultan
Sensin ya Resûlallâh.
Diyerek kendisi de ifade eder.
     İkinci ziyaret durağımız Aziz Mahmut Hudayi Hazretleridir.  Boğazın dört bekçisi inanışı; Sarıyer'de Telli Baba, Beşiktaş'ta Yahya Efendi, Üsküdar'da Aziz Mahmut Hudayi, Beykoz'da ise Yuşa Aleyhisselam'ın boğazın dört bekçisi olduğuna inanılır. Osmanlı Devleti'nin son günlerine kadar Boğaz'da deniz seferi yapan kaptanlar, yolcularını, Üsküdar'dan geçerken Aziz Mahmûd Hüdâyî k.s. dergâhına, Beşiktaş önünden geçerken
Yahya Efendi dergâhına, Beykoz'dan geçerken de Hazret-i Yuşa aleyhisselâm tarafına doğru yönelterek "Fatiha”ya davet ederlerdi.

     Üsküdar çarşısından girerek Aziz Mahmudu Hüda-i hazretlerinin türbesini ziyaret edebilirsiniz. Evet, kadılık gibi bir makamı ve dünya menfaatlerini hiç tereddüt etmeden terk edip, ilim ve gönüllerin irşadı ile ömrünün sonuna kadar meşğul olmuş, Osmanlı Devletinin yetiştirdiği büyük İslam âlim, büyük veli ve hukukçu MAHMUDU HÜDAî hazretleri, İstanbul un Üsküdar ilçesindedir. Ziyaretçilerini beklemektedir. Üsküdar çarşısına vardığınız zaman türbesinin levhasın gözünüze takılır.

       Bu zat, zengin vakıflar ve manevi miraslar bırakarak bu âlemden gitmiştir. “Ya Rabbi, kıyamete kadar bizim yolumuza katılan, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize talebe olanlar, deniz de boğulmasınlar. Ömürlerinin sonlarında fakirlik görmesinler. İmanlarını kurtararak gitsinler ve öleceklerini bilip haber versinler” diye dua eylemiştir.

       Bu tarihi şahsiyet, Bursa da baş kadı (hâkim) olarak vazife yapmış. Devleti Âliye’nin (yüce Osmanlı Devletinin) adli hizmetlerinde Müslümanların ve de gayri Müslimlerin sevgisini elde etmiş bir kişiliğe sahiptir. İlahi ikramı bol bir zattır.

       Nitekim ziyaretini bahsettiğimiz Aziz Mahmudu Hüdaî (k.s.) da kendisine gelenlere ilahi ikram olarak dua etmiş. O, meşhur duasında “ SAĞLIĞIMIZDA BİZİ, VEFATIMIZDAN SONRA KABRİMİZİ ZİYARET EDENLER VE TÜRBEMİZİN ÖNÜNDEN GEÇTİĞİNDE FATİHA OKUYANLAR BİZİMDİR. BİZİ SEVENLER DENİZ DE BOĞULMASIN, ÂHİR ÖMÜRLERİNDE FAKİRLİK ÇEKMESİN, ÎMANLARINI KURTARMADIKÇA GÖÇMESİNLER. Öleceklerini bilip haber versinler  Sevenleri için bu duası çok meşhurdur ve kabul olunduğuna inanılır. Çünkü onlar Yüce Allahımızın nazlı kullarıdırlar. Onların duaları geri çevrilmez.

      Lâkin ziyarete gidenlerin niyeti Allah rızası için olmalıdır. Niyet bu olursa, o zat için gelen tecelliyattan ziyaretçiler nasiplerini alırlar. Bu zatın menkıbeleri çoktur. Ama biz burada uzatmadan geçelim ki, hem ziyaret edile ve hem de hayatı ile alakalı eserler alınıp okuna.

     Kudbü’l-Arifin olan bu zat, 1541-1628 yıllarında yaşamıştır. Aslen Ankara Şerefli Koçhisar doğumlu olup, Medrese eğitimi İstanbul da tamamlamıştır. Edirne, Mısır, Şam ve Bursa da kadı’lık ve Müderrislik yapmıştır. Bursa da Ûftade hazretlerinin Müridi ve Halifesi idi. İstanbul da halka şeyh, Sultanlara Mürşit oldu. Üsküdar da irtihal etti. Külliyesi içerisinde bulunan bu türbeye defin edildi. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.