1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 14 YIL PANORAMASI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

14 YIL PANORAMASI

A+A-

Önceki akşam Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten 14 yıllık hizmet panoramasının sunumunu izledik.

Gerçeği söylemek gerekirse özellikle partililerin, ilçe  belediye başkanlarının  katılı ile “  2004 ten 2018’e 14 birlikte başardık” toplantısına ilgi büyüktü.

Hemen ilk satırda eleştirel bir yaklaşımla belirtelim bu toplantıya ilgi fazla idi ama, tam bir de curcuna vardı ve  insanların konumlarına göre oturma düzeni yapılmadığı için bir çok kişide  yer olmadığı için salonu terk etti.

Artık Türkiye ve belediyeler büyük değişim içinde. Bunu herkes görüp kabullenmektedir. Geçişten gelen alışkanlıkların yanı sıra  öyle 30-40 yıl öncesinin belediyeleri de kalmadı.

Belediyeler her alanda, hele büyükşehir yasası çıktıktan sonra üzerlerine yüklenen ağır yük ile daha çok çalışmak zorundadırlar.

Bu görevi 14 yıl içinde lokomotif belediye olarak Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı   başkan Tahir Akyürek’in  anlatımı ve görsel yansımaları ile gördük.

Sunum mükemmel hazırlanmış. Sunumu hazırlayanları tebrik ediyorum. Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise  kendi ifadesiyle ilk yılkı toplantıdaki heyecanı  dünde aynen yaşar görünürken, mütevazi anlatımıyla da dikkat çekti.

Hizmet yapmak için azim lazım,

Hizmet yapmak için heyecan lazım.

Başta Belediye Başkanı Tahir Akyürek olmak üzere bu unsurların Belediye hizmeti veren kimselerde görmek ve özellikle girişte” hoş geldiniz” kortejinin gözlerinden okumak mümkündü.

Toplantıyı  gazetemizden bendeniz, Mustafa Uğurlu, Hüseyin Abaylı ve bizimle birlikte oturan Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Özden Konur ile birlikte izledik.

Konya’yı bilmeyen ve ilk defa Konya’ya gelen kişinin vu sunumu izlemesi  Konya imajına çok olumlu katkılar yapacağından eminim. Benimle birlikte olan arkadaşlarımda aynı görüşü benimle paylaştılar.

Burada bir anekdot aktarmak istiyorum.

1983 seçimlerinden sonra  bir TV kanalında  o dönemin siyasi parti genel başkanları merhum Turgut Özal, Merhum Turgut Sunalp ve merhum Necdet Calp bir açık oturumda bulundular ve iki muhalefet partisi  genel başkanı Sunalp ve Calp merhum Özal’a yüklendiler ve   seviyeli, kırıp, dökmeden,  ailelerini karıştırmadan, amiyane sözle kullanmadan eleştirilerde bulundular.

Konuşma sırası Merhum Özal’a gelince;

Şöyle bir toparlandı ve o meşhur kalemini de eline alarak :
“Demek ki ben çok iş yapmışım. Eğer ben hiçbir iş yapmasaydım, beni nasıl eleştireceksiniz?” diye espri yapıp gülüştüler. Özel devam etti. Sadece iş yapmıyorsunuz derdiniz. “ dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’te 14 yıldır Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığını ekibiyle birlikte yapmaktadır. Çoğu zaman eleştirilere muhatap oluyor. Bunları siyasetin bir gereği olarak görüp, olgunlukla karşıladığını sanıyorum.

Kolay değil, büyükşehir belediye yasasından sonra  30’un üzerinde ilçe ve  700 civarındaki  eski adıyla köy, kasaba, yeni adıyla mahalle olan yerlere hizmet götürmek zor iş. Yaklaşık 42 bin Km. karelik alanda  buralara belediye hizmeti ilmik, ilmik dokunmaktadır. Elbette eksikler vardır.

Bunu yanı sıra 14 yıl da Belediye hizmetlerinin  yanı sıra  yatırımlarda da yüzde yüz bir artış olduğunu gördük. Konya’mız daha çok yatırım ister ve yatırıma ihtiyacı var. Su , yol, kanalizasyon, ulaşım önemlidir.

Su deyince aklıma geldi. Eskiden ulaşımın, suyun ve ekmeğin en ucuz il olduğunu  belediye başkanları ifade ederdi. Maalesef Akyürek bunlara dokunmadı. Su fiyatlarının sürekli yükselmesinden vatandaş muzdarip ve bu konuda yaklaşık 10 gün önce KOSKİ   bilgi istememize rağmen buna da cevap verilmedi.

Bunu yanı sıra belediye hizmetleri olarak yapılan yollarda bisiklet yollarından bahsedildi. Yalnız çoğu bisiklet yolları bir yerde kesilmekte ve yarım yamalak durumundadır. Ayrıca problemler olarak bir çok caddenin sorunu bulunuyor. Mesela Larende caddesindeki karmaşaya belediye ile Emniyet çözüm getirmelidir.

Yine Eski Sanayi esnafı  cadde ve sokakların bakımsızlığı ve temizliğinden şikayet ederken, yağışlı zamanlarda ise burada gölcüklerin olduğunu, dükkanlarına giremediklerini belirtirken, yine şehir içinde bazı caddelerde gölcükler oluştuğu bildiriliyor. Buralardan birisi Hava Lojmanları civarı, diğeri ise Larende caddesidir. Bunlarında çözülmesi gerekir.

Her şeye rağmen  14 yıllık belediye icraatlarında Tahir Akyürek ve ekibinin olumlu not aldığını sunumda gördük.

Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.