1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. 14 YILDIR GÖREV YAPAN BELEDİYE BAŞKANININ AKP’YE TEK OY KATKISI YOK.
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

14 YILDIR GÖREV YAPAN BELEDİYE BAŞKANININ AKP’YE TEK OY KATKISI YOK.

A+A-

Yaklaşık bir buçuk yıl. Hakimiyet Gazetesinde haftada 2 gün yazmaktayım. Rabbim biliyor ya, sadece doğruları yazmaya çalıştım. Yazdıklarımın büyük çoğunluğu sanki benim yazımdan alıntı yapılmış gibi ya Cumhurbaşkanı veyahut hükümetten bir yetkili, ayrıca zaman zaman Türkiye geneli yazılı Medya tarafından dillendirildi. Sanki bir hafta öncesi Hâkimiyete gönderdiğim yazıların içeriği aynı anda İstanbul Basınında mevcut. Son OLARAK Abdurrahman Dilipak yazmış, Memleket Gazetesi ’de içeriğini yayınlamış. Geçen Hafta yazımı okuyanlar Dilipak’ın yazıları ile birebir örtüştüğünü görür.

Demek ki bu yazılarımız Türkiye Geneli yayın yapan bir gazetede yayınlansa çok ses getirir.

Ancak burası Konya... Okunuyor, ya içten içe kızıyorlar. Ya haklısın ya da hadi oradan deyip geçiştiriyorlar.

Yani yazdıklarımızın pek bir değeri yok.

Cumhurbaşkanı’ndan önce en üst idari amirlerden başlamak üzere herkes oturduğu koltuğun hakkını vermeli dedik, tık yok.

Konya, yüzölçümü bakımından, bir ülkeden bile büyük. Dümdüz arazi. Her yere ulaşım mevcut dedik, Durmadan yeni yatırımlar açıklanıyor, teşvik üzerine teşvik veriliyor…

Mesela en son güneş enerji paneli, bizden gitti, Otomobil Fabrikası hiç ama hiç umudum yok. Katar’la milyarlarca dolarlık anlaşma. Konya’nın adı sanı yok. Trakya konuşuluyor.

Sonra’da iki katı ithalat yapıp, şu kadar ihracat yaptık diye seviniyoruz.

Allah için Konya’da bir Şeker Fabrikası’nın yaptığı yeni yatırımlar haricinde ne yapıldı?

Toprak var, imkân var, ancak Konya’yı ayağa kaldıracak devasa bir yabancı yatırım yok. Bırakın 1,5 milyar dolarları burası yıllık 10 milyar, 15 milyarlık dış ticaret yapacak mekâna sahip. Yeter ki, Güneydoğu’ya verilen, Marmara’ya verilen değirin yüzde 50’si verilse.

Yanisi Konya ADALET VE Kalkınma Partisi iktidarından yeterli desteği alamıyor, En büyük özeleştiri yapması gerekenler Milletvekillerimizle birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatıdır, diyoruz tık yok.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’nın medyada olmadığı gün neredeyse yok. Kendisine helal olsun demek düşer. Yalnız diyorum ki, Konya’ya hangi katma değeri kazandırdınız? Bugün 600 yüz bin Komekve Asem’den eğitim alan kardeşlerimizden bahsediyoruz. Allah için çok süper. Diyorum ki, bu eğitimin semeresini alabiliyor muyuz?

Hangi ilçeye Katma değer üreten bir yatırım yaptık?

Şunu üretiyoruz, bunu satıyoruz diyorsunuz, Hangi ilçede kaç girişimci kadınımız görev yapıyor, ne kadarlık satış hacmine ulaşılıyor ve Aile ekonomileri ile Konya’nın bütçesine ne kadarlık bir katma değer sağlanıyor?

Tık yok..                                                                              

Katı atık. Bakın bir çok il toplanan katı atıktan on binlerce evin elektriğini üretiyor. En son İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı tesis görünce imrendim. İşte Belediyecilik bu dedim.Yaklaşık günlük 300 bin konutun elektriğini çöpten sağlıyorlar. Biz ne yapıyoruz?

Gerçekten bilmiyorum birisi aydınlatırsa sevinirim. Avrupa Birliği destekli Konya Katı Atık Yönetimi projesinde son durum nedir? Bizde elektrik üretimine başladık mı?

Bu ilk kez aklıma geldi. Belki ses gelir. Katma değer olarak Belediye’nin vatandaşa sunduğu ne var?

Hangi ilçemizde ne gibi bir yatırım yapıldı, kaç gencimize iş imkânı sunuldu? İlçeden İl’e göç durduruldu mu?

Adalet ve Kalkınma Partili azın sınamayacak kadar çok partilinin bile memnun olmadığı bir yerde Sayın Tahir Akyürek Beyefendi’yi başarılı konumda göstermek bana çok adil gelmiyor.

Hizmet hizmet diyoruz da nankörlük yapmadan, başkanın yaptığı bir tek artı hizmet var mıdır acaba?

Zaman zaman eleştirilerimi bu köşede sıraladım. Neyi nerde aldıysa yerli yerinde ilk günkü gibi duruyor. Belediye gelirlerini nerden alır diye şöyle bir kanunu taradım. İnanın aklım durdu.. Sinema biletinden, maç biletine, otel işletmeciliğinden, lokanta işletmeciliğine, reklam, ilan, tabela.. Neredeyse yok yok. Devlet iyi hizmet versin diye Belediyelerin önünü ucu açık gelirlerle donatmış.

Yol mu, kavşak mı, alt-üst geçit mi, park-dinlenme alanları mı?

Su mu? Otopark mı? Geç kardeşim bunları…

Farklı bir şeyler anlatın bana.

Anlatılabilecek ne var? Ben bir vatandaş olarak Büyükşehir Belediye hizmetlerinden mutlu değilim. Yine aynı iddiadayım. Belediye reklamda bir numara… Gerisi teferruat..

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1116 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.