1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. 144 gün sonra
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

144 gün sonra

A+A-

Salgının artması sonucunda hükümetten yeni tedbir adımları geldi. Belki de geç kalınmış bir müdahale olarak da görebiliriz. Çünkü İstanbul’da her 10 kişiden 4’ü kovid ise tedbir alma zamanı gelmiş demektir. Yalnızca İstanbul değil, İzmir ve özellikle Bursa’daki artışlar da dikkat çekici. Salgında bazı illerimizde en çok vaka oranı listesinde zaman zaman gelir giderken Bursa’nın bu listeden hiç aşağı inmemesi düşündürücü. Eski Konya Valisi Yakup Canbolat’a burada görevler düşüyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması en son 27-28 Haziran tarihlerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için yoğunluğu önleme ve bulaşma riskini azaltmak amacıyla konulmuştu. Tedbirlerin meyvesini vermesiyle haziran ayında aylık ortalama bin 198 olan vaka sayısı temmuz ayında 961’e düşmüştü. Daha sonrasında ise ağustos ayında bin 266, eylül ayında bin 700’lere çıkmasının ardından hızla yükselen vaka sayılarıyla hasta sayısı 4 bin bandını geçti.

Vatandaş olarak bizler açılmışken görevliler de biraz bu esneklikte bizlere yardımcı oldular. Özellikle aşı haberleri çok sayıda piyasa enjekte edildi, vatandaştaki sıkılmış ruh haliyle hastalık bitti sanıldı. Sonuç ise 144 gün sonra yeniden kısıtlamanın gelmesi oldu. Bugünkü yasak çok kapsamlı olmayabilir ancak yeni yasakların gelmesi/gelmemesi bizim elimizde.

Önceki ve Sonraki Yazılar