1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 15 Temmuz ve Soruşturmalar KONTİMDER’de masaya yatırıldı
15 Temmuz ve Soruşturmalar KONTİMDER’de masaya yatırıldı

15 Temmuz ve Soruşturmalar KONTİMDER’de masaya yatırıldı

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği’nin (KONTİMDER) Bilgi Aktarım Programında, Darbe söyleşilerinin ikinci oturumu yapıldı.

A+A-

Oturuma AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Hacı Ahmet Özdemir ve Ömer Ünal konuşmacı olarak misafir oldu. KONTİMDER Ömer Halisdemir Salonu’nda yapılan oturuma, Konya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Emrah Keleş, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Şahin, Medova Hastanesi İcra Kurulu Üyesi Dr. Seyit Karaca, çok sayıda işadamı, dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Oturumda ilk sözü alan AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, zor bir süreçten geçildiğini belirterek, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmalarda titiz davranıldığını söyledi. Özdemir, AK Parti il başkanlığı olarak Takip Heyeti oluşturduklarını belirterek, “2 tane başkan yardımcımız, sivil ayağı temsil eden 2 mali müşavir, belediye meclisinden üyeler ve hukukçulardan oluşan geniş kapsamlı bir kadro teşkil edildi. Bu kadro takip heyeti olarak bu işi takip etmeye başladı. Amaç bir kayıp kaçak olmasın. Şikâyetler yetkili mercilere iletiliyor. Olası mağduriyetler yaşanmasın diye çalışıyoruz “dedi. Devlet kurumlarının soruşturmalarda büyük bir titizlikle görevini yerine getirmeye çalıştığını vurgulayan Özdemir, “Darbe neydi kamuoyu maalesef yanlış tartışıyor. Tiyatro, senaryo, film çekimi dendi ama bizim ulaştığımız sonuçlara göre; darbecilerin kaymakamları, valileri, kuracakları sıkıyönetim mahkemelerinin hakim ve savcıları, belediye başkanları belliydi. Kimlerin sorgusuz hayatına son verileceği de belliydi. Belki darbe başarılı olsaydı, biz bugün burada olmayacaktık. Titizlikle hazırlanmış bir kalkışma yapıldı. Bunları mağdurum diye gelenlerden öğreniyoruz. İncirli Çavuş fıkrasına taş çıkartacak hikayeler dinledik” diye konuştu.

11 kritere göre karar veriliyor
15 Temmuz’u çok iyi tahlil etmek ettikten sonra bugünkü süreci konuşmak gerektiğini vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, kalkışmasının ciddi bir travma yaratığını söyledi. Devleti, milleti, toplumu ve insanımızı her boyutuyla sarsan bir durum yaşandığını söyleyen Etyemez, “ Millet iradesi ortaya çıktı. İktidar, muhalefet herkes darbeye karşı olduğunu gösterdi. TBMM o gece çok önemli bir işlev gördü. Bu kalkışma devletin şahsiyetine milletin geleceğini karartmaya yönelikti. Zeki ve çalışkan gençlerimizi heba ettiler. Hainlik yapan, ülkenin geleceğine kasteden varsa elbette şikayet edeceğiz, takip edeceğiz ve sorgulayacağız. Darbe kalkışmasına dur diyen bu millet, şu an oluşan olumsuzlukları temizleyip, yoluna devam edecektir” dedi.

“15 Temmuz’un bu ülkede yaşayan herkesin yeni bir süreçte bu toplumu ve devleti yeniden inşa edecek birlikteliği ortaya koymak zorunlu olduğunun göstergesidir” diyen Etyemez, iktidar ve muhalefet olarak inşallah bu zemini gerçekleştireceklerine inandığını belirtti. Etyemez, şöyle konuştu. ” Bunu yaparken terör örgütünün devlet içindeki uzantılarını temizlememiz gerekir. Bu temizliği yaparken elbette ki bazı yanlışlıklar, eksikler ve mağduriyetleri olacaktır. Ama esas olan FETÖ terör örgütü ile mücadeledir. Mağduriyetler varsa süreç içerisinde temizlenecektir. Takip heyetini bunun için oluşturduk. Gözden kaçırmayalım ve mağduriyetleri önleyelim. Belirlenen 11 kritere göre açığa alma ve ihraç kararı veriliyor. Ama hiç ummadığınız kişiler bu yapının içinde çıkıyor.” dedi.

Bu millet tarih yazdı
Hainlerin milletin iradesini yok sayarak kanlı bir kalkışma yaptığını belirten AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal, milletimizin tarih yazdığını söyledi. Ünal, “Bunu torunlarımız tarihten okuyacak. Seyit Onbaşı gibi tarih, bu salona adı verilen Ömer Halisdemir’i 100 yıl sonra anacak. Konyalılar Mevlana Meydanı’nda nöbet tuttu, herekse teşekkür ediyorum. Bu vatan için 29 gün değil 129 yıl beklenir. Bir sürü terör örgütü bu ülke üzerinde operasyon yapmaya çalışıyor. Bu millet dün olduğu gibi bugün ve yarında bu vatanda var olmaya devam edecek” dedi.

Bugün bir sürü mağdur var Türkiye bir uçurumun kenarına gidiyor algısı yaratılmaya çalışıldığını vurgulayan Ünal, “Kesinlikle böyle bir şey yok. Bütün uyarılar rağmen örgütün sendikasında yer alıp sonra da mağdurum diyemezseniz. Tabi ki kayıp kaçak olacaktır. Bunu sıfıra indirme şansınız yok. Soruşma sürecinde de durum böyledir. Asıl olan omurganın doğru tespit edilmesi. Ufak tefek mağduriyetler olacaktır. Konya’da 3 bin 200 fazla görevden uzaklaştırma oldu. Bu süreç bununla kalmayacak. En ince detayına kadar devam edecek. Mağduriyetler engellenecek. Bu hainleri devletin yetili organlarına bildirmemiz gerekiyor. Bu işin vebali var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.