1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 15 Temmuz’dan sonra piyasalarda durgunluk
15 Temmuz’dan sonra piyasalarda durgunluk

15 Temmuz’dan sonra piyasalarda durgunluk

İşsizlik rakamlarının arttığını ve 15 Temmuz’un da buna etkisi olduğunu söyleyen Türk-İş konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, piyasalarda durgunluk olduğunu belirtti.

A+A-

Hükümetin, piyasayı açabilmek için bankalarla ve işverenlerle toplantılar yaptığını, herkesin yatırımlarına devem etmesi için hükümetin çalışmalarının olduğunu anlatan Tamak, “Hükümet, bankaları da sıkıştırıyor. Çünkü işverenlerin gerekli yatırımları yapmaları lazım. Hükümet, gerekli kredileri hatta kredi faizlerini düşürerek vermeleri için çalışma hayatının yeniden canlanması için büyük bir gayret içinde.”dedi.

Uzun zamandan beri dış ülkelerin Türkiye üzerinde emelleri olduğunu kaydeden Tamak, ” 15 Temmuz’dan sonra içerideki mevcut yatırım yapan insanlarda bir duraklama, tedirginlik oldu ve beklemeye geçtiler. Mevcut çalışanları revize edip daha az personelle biraz daha işi rolanteye aldılar. Yeni yatırımı bırak mecvut çalışmalarını da rolanteye aldılar yani çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz şu anda. Tabi uzun zamandan beri Türkiye içeride ve dışarıda özellikle dışarıda yalnızları oynuyor. Bize ağırlıklı olarak sıcak para dışarıdan geliyor sermaye olarak. Bunlarla ilgili birkaç seneden beri Türkiye’de durağanlık devam ediyor 15 Temmuz bunun üstüne tuz biber oldu.” ifadelerini kullandı.

YATIRIM İÇİN İSTİKRAR ŞART
Siyasi istikrarın sağlanması ve şu anda güvensiz ortamın varlığını vurgulayan Tamak, hükümettin bunun farkında olduğunu ve bunu aşmaya çalıştığını ifade etti. Tamak, “Şimdi yatırım yapacak insanlar için istikrar çok önemli. Bizde yatırım yapanların genelde ağırlıklı bir bölümü dış güçlerle birlikte. Zaten ülkemizde 1980’den sonra başlayan ama özellikle şu 15-20 seneden beri büyük şirketler bile tamamen dış ortaklı olmaya başladılar. İthalat ve ihracatta daha rahat çalışabilmek için kendilerine dış ortaklar buldular. Avrupa ülkeleri ve Amerika Türkiye’ye karşı neredeyse ekonomik yaptırımları var gibi bir durum var. Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Avrupa Amerika ne yaparsa yapsın biz kalkınabilir ve yatırımlarımızı yapabiliriz, üretimi arttırabiliriz zihniyetinin oluşması lazım ve hükümette onun için uğraşıyor. Terör olayları uzun zamandan beri vardı. Geçmişte sağ-sol, alevi-sünni, PKK bunların hepsi dış güçler tarafından ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bir parçası. Terör olaylarıyla yeni karşılaşmıyoruz. Cumhuriyet kurulduğundan beri şu veya bu şekilde Türkiye’nin kalkınmaması için terör bunun bir parçası. Bizi rahat bırakmıyorlar. PKK bitiyor başka bir şey başlıyor. Biz ne kadar güçlenirsek, ne kadar güven verirsek, hem yatırımlar artar hem de terör bitmek zorunda kalır. Ama dış ülkelerin üzerimizdeki oyunları bitmez.”diye konuştu./Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.