1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 15 Temmuzlar Bir Daha Olmasın istiyorsak
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

15 Temmuzlar Bir Daha Olmasın istiyorsak

A+A-

15 Temmuz hain kalkışmasının yıl dönümünde halk yine sokaklarda, vatandaş yine meydanlardaydı. Devlet erkânı da gereken hassasiyeti gösterdi. Lakin hala siyasi ayrılıklar, siyasi çekişmeler yüzde yüz ihanet olan bu darbe ve işgal girişimi konusunda mutabakat sağlayamadı. Çok acı pek vahim. 250 şehit binlerce gazi bombalana meclis külliye polis merkezleri kapatılan köprüler, yolar, basılan TV kanalları… Bu kadar açık ve net bir ihanete karşı bile sırf siyasi görüş ayrılıkları bahane edilerek mutabakat sağlanamıyorsa işimiz ve halimiz pekiyi değil demektir. Rabbe şükür ki halkımız bu konuda çok daha duyarlı.
Bu ve buna benzer ihanetlerin yaşanmaması için devletçe milletçe yapmamız gereken pek çok şey var. En başta tarih, din ve sosyolojiyi en doğru, en sade, en duru şekilde okullarda çocuklarımıza öğretmek. Vatan, devlet, millet, birlikte yaşama ülküsü, ayrılıkların getireceği yıkımlar… Bunlarla ilgili en temel bilgeler mutlaka okullarda verilmeli. Din, din tarihine bakarak, din devlet ilişkilerini güzelce  bir gözden geçirerek tekrar yorumlanmalı ve yeni nesillere en tabi, en saf bir şekilde öğretilmeli. “Devletimiz laiktir dini eğitim vermez…” dersen birileri, devletin yapmadığı, kamunun boş bıraktığı alanı öyle bir doldurur ki maazallah daha çok 15 Temmuzları yaşatır hepimize. Dini serbestlik ebette olacak lakin her önüne gelen cemaat, her aklına esen tarikat, her canı isteyen dini grup kuramayacak. Onları denetleyen bir devlet kurumuna mutlak ihtiyaç var. Tarihte bunun örneği var:  Osmanlıdaki meşihat makamı.
                Ne yapılırsa yapılsın toplum hayatında, cemiyet hayatında hatta aile hayatında sıkıntıların tamamen bitmesi mümkün değil. Lakin bu sıkıntıları en asgari seviyeye düşürmek için uğraşmak devletin ve cemiyetin vazifesi olmalı.  Fetö olayı, Işid hadisesi, Oktar meselesi… Önlem alınmazsa bunların devamı gelir. Önlem,  kamu adına devlet, cemaatleri, tarikatları, dini grupları, tabi bu arada diğer STK adı altında örgütlenen değişik siyasi görüşlere sahip dernek ve vakıfları mutlaka kontrol etmeli.  PKK, değişik sol görüşlü gruplar tarafından elan sempatizan toplayabiliyorsa, yıkıcı ve cahilliği had safhada olan bazı dini grup, tarikat ve cemaatler elan aktifse toplum olarak, devlet olarak yapacağımız daha çok şey var demektir. Devlet sağlık alanında, nasıl ki “halk sağlığı”  “koruyucu hekimlik…” gibi çalışmalar yaparak (aşı gibi mesela)  henüz hastalık gelmeden onları önleme çalışmaları yapıyorsa,  bunun gibi gerek dini, gerek siyasi sol, sağ gruplar içinde koruyucu siyasi çalışmalar yapmalı. Okullarda tüm milletin kabul edebileceği siyasi, tarihi, dini temel görüşler çocuklara mutlaka tam ve eksiksiz verilmeli. Böylece nesillerimizi, devletimizi, milletimizi 15 Temmuzlardan korumuş oluruz.

Yıldızlarım söndü gökler karardı          
Çiçeğim kurudu çimler sarardı            
Hainler ordusu yurduma daldı               
Ülkemi yaktılar Temmuz 15 de
 
Temmuzun 15’i günlerden Cuma
Milletim bu günü sakın unutma
Köpeği çakalı zinhar ulutma
Vatanı sattılar Temmuz 15’ de 
 
Tarihler yazmadı böyle ihanet
Hiçbir göz görmedi böyle cinayet
Rabbım devletimi etti siyanet
Yurdumu yaktılar Temmuz 15’ de 
 
Haçlılar emretti gafiller yaptı
Devletin mermisi milleti yaktı
Gavur uşakları bombalar attı
Ömer’i vurdular Temmuz 15’ de

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.