1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 153-ŞEYH SEDREDDİNİ KONEVİ K.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

153-ŞEYH SEDREDDİNİ KONEVİ K.S.

A+A-

Fatih Sultan Mehmed devrinde mamureye gelir sağlayan kaynaklar arasında sadece bağ olarak, 28 bağın bulunduğunu belirtmek, Şeyh Sadreddin’in şan ve şöhretinin yüceliğinin ve onun hatıralarına olan derin saygının ne şekilde değerlendirildiğini anlatmaya yetecektir. Maksat, onun açtığı çığırda devam edecek ilim ve irfan erbabı yetiştirmek ve onun «Büyük Kapı» sını kapamamaktır. Nitekim türbesinin kuzeydeki kapısının üzerinde sülüs yazı ile nakşedilmiş olan:
 “Sabahın, izzet ve devlete yakın Ve kapın, hacet sahiplerine daima açık olsun.” satırları da, Sadreddin-i Konevi’nin yüceliği önünde salih kişilerin dua ve niyazlarının ifadesidir. Konevi’nin mizacına paralel manaları ifade eden, Camiinin pencere kanatlarındaki Arapça İbarenin şu Türkçe manası da, bizi, üstün bir idrakin uyarısına muhatap kılmaktadır: “Takvadan daha aziz bir şeref; Ve, heva ve hevesi bırakmaktan daha mükemmel bir kerem  olamaz.”
     Etrafı, birçok ünlü şahsiyetin medfun bulunduğu büyük bir mezarlık durumunda iken, günümüzde sadece birkaç kabirle o günlerin mümessilliğini yapmaya devam eden türbesi, bu gün de yerli yabancı birçok ziyaretçinin fatihalarıyla bezenmektedir. Konevi’nin, asırlar boyu böylesine büyük bir alaka görmesinin sebeplerinden birisi de, Tasavvuf Tarihimizin büyük köşe taşı; Şeyh’ul-Ekber Muhyiddin-i Arabi Hazretleri’nin üvey oğlu olmasındandır. 
Bu yakınlık sadece bir nesep yakınlığı olmamış, aynı zamanda, bir fikir mümessilliği şeklinde de kendini göstermiştir. Anadolu Selçuklu Kültür Tarihinin büyük isimlerinden olan Sadreddin Konevi’nin kaleminden çıkan eserleri, bu gün Konya Yusuf Ağa Kütüphanesinde erbab-ı ilim ve irfanın tetkikatını beklemektedir. Yedi asırlık kültür ve tefekkür hayatımızda derin eser ve tesirlerin sahibi olan Şeyh Sadreddin-i Konevi, 673 yılı (1274) muharrem ayının 16. pazar günü kuşluk vakti Rabbine kavuşmuştur. Ama o, gerek himmetleri ve gerekse bizlere bıraktığı “İ’caz’el-Beyan, Miftah’ul-Gayb, Nusüs, Mefatih’ul-İlahiyye, Mir’at’ul-Arifin Mektübat” gibi daha nice ünlü eserleriyle her zaman diridir; Nice gönülleri diriltmeye devam etmektedir. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.