1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 154- SAHİBİ ATA R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

154- SAHİBİ ATA R.A.

A+A-

Konya'nın halen ismini hatırladığı muhteşem bir şahsiyet vardır ki; ismi Sahib Ata Fahreddin Ali'dir. Anadolu Selçuklu tarihi içinde eşsiz bir yeri bulunan Sahib Ata Fahreddin Ali, milletimizin yetiştirdiği yüksek şahsiyetlerden biridir. Ardından bıraktığı muhteşem hayır eserleriyle aramızda yaşayan bu kudretli vezirin, Akşehir'deki Taş Medrese'si, görenleri ilk başta kendine çeken Kayseri'deki Sahabiye Medresesi ve Sivas'ın şaheserlerinden sayılan Gök Medrese'si, onun ne kadar hayırsever bir insan olduğunu ispat etmektedir. Onun, Afyon'dan Sivas'a kadar uzanan geniş bir sahadaki tarihi eserlerin pek çoğunda imzası bulunuyor. 
Elbette bu kudretli vezir devletin başkenti Konya'da da adından asırlarca söz ettirecek eserler yaptırmıştır. Selçuklu Sanatı'nın zirvelerinden biri sayılan İnce Minareli Medrese onun eseridir. 1258 de Celaleddini KARATAYın vefatı ile Adliye veziri, 1260 da cömert ve hayırsever bir zat olup Selçuklu Ülkesine nice eserler bırakan bu zat bu hallerinden naşi bu manaya gelen SAHİBİ ATA unvanını 2. İzzeddin Keykavusdanalır ve kendisine Baş vezir yapılır. 
Özellikleri: taş işçiliği, minaresinde mermer işçilik, Kapısının Makarnas işlemeleri. HANİ KÂH da,Taşradan gelen öğretmenlere ücretsiz hizmet buralarda verilirdi. Ve her türlü masrafı HANİ KAH’a aitti. Orada gördüğünüz odalar da o muallim misafirler kalırdı. Ders ve sair maksatlarla da kullanılmıştı.
     Ayrıca, girdiğinizde sağ taraf da bulunan Türbesinde Sahibi ata fahreddin Ali Razı’nın kendisi iki oğlunu ve yakınlarının mezarları vardır. Oğullarını bizzat elleriyle kendisi buraya defnetmiş. Ve cami tarafında bir pencere vardır ki, Oradan da mescide gelenler namazdan o taraftan Fatihalarını ve ihlâsı şeriflerini okuyarak gitsinler,bizi dualaından eksik etmesinler diye o pencereyi koydurmuştur. Birçok zatın türbesinde mescitlere açılan pencereler bu manada yapılmıştır.
      Sahibi Ata Külliyesinin Açılışı Şeyh Sadreddin el Konevi hazretlerinin duaları ile oldu ve duası herkesi ağlattı. 
      Büyük Selçuklunun büyük veziri  SAHİB ATA nın Dev Eseri, devlet babalığının yanında  DEVLET ANA olmuştur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.