1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 155- SAHİBİ ATA R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

155- SAHİBİ ATA R.A.

A+A-

-Acele etme, Cennet ayeti okundu, ölüpte cennetlik olacam diye sevinme, daha yaşayacak çok ömrün var. Süt ve bal ...süt ile bal bunlar cennet taamı. Saf,  temiz, tabii..Mübarek.. 
SÜT.. Çocuğun aç midesine ilk giren gıda. Mide görevine süt ile başlar. Uzun yol yürümüş, sıcakta soğukta kalmış yolcunun midesine etli pilav ve helva ağır gelir. Süt onu rahatlatır, adelelerindeki yorgunluğu alır, Bal ise diriltir güç verir, dizine derman olur. Yolcuya misafire, süt ikramı ona garipliğini unutturur, yurt yakınlığı ana sıcaklığı verir, Gönlü ve kalbi yumuşar. Balda aynıdır dilinin pasını giderir ağız tadı verir..Su ise serinletir.
-Fahreddinim, vezirim , amel defterinin kapanmamasını istiyorsan ilim yuvası yaptır külliye yaptır, orada ilim tahsil edilsin halka  hizmet Hakka hizmettir diye öğüt vermiş. Bunu bir emir kabul ederek, adını yaşatacak bir külliye inşaatına başlamıştı,  inşaat devam ediyordu. Han-gah, hamam, derslikler, yatakhaneler, dükkanlar yapılmış, Cami  bitmek üzereydi,  Taç kapı yapımı henüz başlamamıştı. Külliyenin yerini tespit edende Konevi  Hazretlerleriydi.Üşenmemiş yeri kendisi göstermişti. 
-Burası bizden önce bu topraklarda yaşamış kavimlerin mekanı Diyar-ı Rum idi. Burada onların medresesi hamamı ve kütüphaneleri var mektep mektep üzerine hamam hamam üzerine yakışır, külliyenin yeri burası olsun demiş. O nun bu kerameti temel kazılarında ortaya çıkmıştı, kazılarda Roma Hamam ve bina kalıntıları ortaya çıktı.  SAHİB ATA, bu mirasa sahip çıktı  ve mermerden iki Lahitin Külliyenin taç kapısına konmasını emretti, böylece bu toprakların mirası,  külliyenin kapısında yaşatılacaktı...Ayrıca külliyenin yanındaki geniş araziyi, başka kalıntılar olabilir düşüncesi ile satın aldı . Buradan çıkabilecek eserlerin korunmasını vasiyet etti. Vasiyeti tutuldu ..(..Günümüzde bu alanda. Konya Arkeoloji müzesi yer alıyor.)  Külliyenin kuzeyinde yer alan cami; eski Konya Sur’larının Larende (Karaman) Kapısı civarında olduğu için “Larende Camii” olarak ta anılmaktadır.(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.