1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 157-SOMUNCU BABA K.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

157-SOMUNCU BABA K.S.

A+A-

Birde Müderris Numan ve Şücai Karamani ile tanışırlar Kayseride. Numan, Şeyh hamididdinle sohbeti koyulaştırır. Numan, şeyhe büyük bir muhabbetle bağlanmıştı. Şeyh de ona:

     -Ey Numan! Gelişin bir bayram günüdür. Bu sebeple artık senin adın Bayram olsun. O günden sonra müderris Numanın ismi Bayram oldu. Yıllar sonra şeyhiyle birlikte hacca gidecekler, böylece adı Hacı Bayram olacaktı. Sonra o da bir evliya olunca, hacı Bayram-I Veli olacaktı…

     Sonra da Bursa hayatı ve orada Emir Sultan hazretleriyle tanışmalar. Bursada irşad hizmetleri fırında somun çıkarıp satmaklada Somuncu Babab ismiyle meşhur ve maruf bir Allah dostu olur.

     Nihayet Ulucami tamamlanmış, caminin açılış günü gelmişti. Bir Cuma günüydü. Halk camiyi hınca hınç doldurmuş ve Padişah, Emir Sultanı çağırıp; Emirim! Bu gün camimizin açılış günü, hutbeyi sen oku dedi. Fakat Emir Sultan:

      -Efendim Sultan Baba! Devrin büyüğü aramızdayken bize hutbe okumak düşmez dedi. Ve Padişahımız da Sultan Baba’nın hutbeyi okumasını arzu eder. Padişahı kıramaz ve Somuncu Baba çıkar hutbeye. Hutbede fatiha-I şerifi yedi ayrı şekilde tefsir eder. Namaz bittikten sonra büyük bir hareketlilik ve elini öpmeler, dualar istemeler…çünkü Somuncu Baba, bu tefsirleri başka bir alemde; alimlerin, ariflerin ve peygamberlerin huzurunda yapmıştı.

    Fakat Emir Sultan hazretlerine! Bizim sırrımızı ortaya çıkardın. Biz buralardan gideriz der ve Aksarayın yolunu tutar. Tarih 20 Eylül 1412 “ şükür ki,eyvahsız hayatımız, Ervahda son buluyor. Ölen bedendir, aşıklar ölmez”dedi ve Allah c.c. ve Rasünün adı dudaklarından dökülen son kelimelerle ruhunu teslim etti. Böylece de tarihe şan verenler kervanına katılmış oldu.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.