1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 16-MİMARİ GÜZELLİKLERİMİZ MİMAR SİNAN VE KUŞKONMAZ CAMİİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

16-MİMARİ GÜZELLİKLERİMİZ MİMAR SİNAN VE KUŞKONMAZ CAMİİ

A+A-

Üsküdar’da, İskele Meydanı’nda Mihrimah Sultan Külliyesi var. Mimar Sinan 1548’de tamamlamış. Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan,  İstanbul’a çok eser bırakmış farklı bir kadın hanım efendi. Bu eserlerin tamamını Sinan’a yaptırmış. Külliyede cami, medrese, tabhane, imaret, türbe ve sıbyan mektebi var. Orta kubbesi üç yandan yarım kubbelerle desteklenmiş değişik bir cami.
      Harem’e doğru biraz ilerleyince : Sinan’ın diğer tarihi eserlerden ayıran ise “çılgın” projesi…küçük ama çok güzel bir eseri olan Şemsi Ahmet Paşa Külliyesi ile karşılaşırsınız. 1580’de ibadete açılan deniz kıyısındaki bu caminin diğer adı Kuşkonmaz Camii. Söylenenlere göre, camiye halk arasında “Kuşkonmaz” denmesinin bir sebebi var;. Şemsi Paşa Tabiri caizse hastalık derecesinde çok titizmiş. Sokollu’yla da rakip olan paşa bir gün vezire, "Senin külliyeye kuşlar pislemiş" diye takılmış. Vezir de "Gökyüzüne açık olan her mekân kuşlardan nasibini alır" diye cevaplamış paşayı.

     Diger bir rivayetle: Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın Sultan Ahmedin hemen yanı başında yaptırmış olduğu Mimar Sinan’ın en zarîf eseri kabul edilen bir cami vardır. Edirne Selimiye Camiinin minyatürü olarak inşa edilen o cami ile ilgili sohbet anında Şemsi Paşa, Sokullu’ya ithâfen der ki( Zaman zaman şakayla karışık atışırlar ve Sokulluya rakib bir paşa.)
-“Efendim bir cami yaptırmışsınız. Ama kuşlar caminizi pisletmişler!”
Sokullu da,
-“Efendim, Allah’ın yarattığı mahlûkattır. Normaldir, olur böyle şeyler!” der.
     O gün sohbet meclisinde konu kapanır. Konu o an kapanır ancak, gün gelir Şemsi Paşa da bir cami yaptırmak ister. Hatırına ise o sözleri gelir, “Eyvah!” der. “Ne yapacağız?”
Çözüm her zaman olduğu gibi Mimar Sinan’dadır. Şemsi Paşa Mimar Sinan’a gider der ki;
-“Efendim böyle bir cümle saffettik. Üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır?” Mimar Sinan,
-“Efendim var öyle bir yer!” der.

             Koca Sinan konuşturur ilmini...  Ve tekrar matematik dehasını konuşturarak bugünkü adı ile Şemsi paşa Mahallesi'nin Üsküdar-Harem sahili yolu üzerindeki caminin bugün bulunduğu alana camiyi yapar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.