1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. 16 Nisan ve sonrası!
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

16 Nisan ve sonrası!

A+A-

16 Nisan Referandumu millet açısından bitse de yenilen pehlivanlar henüz hazmedebilmiş değil. Halk %51.4 Evet %48.6 Hayır diyerek tercihini ortaya koydu.

Her seçim kesin kaybedeni olan CHP, sık sık yaptığı gibi yine sonuçlar üzerinden bazı gençleri tehlikeli bir kulvara çekmeye çalışmakta.

CHP ve HDP’nin şimdi itiraz ettiği mühürsüz pusulanın 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerin de geçerli sayılması için YSK'ya verdiği dilekçeler ve YSK’nın o dönemde mühürsüz pusulaların geçerli sayılmasına yönelik kararı var ama kimin umurunda. Hadise tersi olsa CHP aynını yapar mıydı? Elbette yapmazdı. Zira bu erdem onlarda da hiç olmadı.

Halk artık ülkenin seçim tartışmalarından çıkıp ekonomiye, teröre, yatırım ve istihdama önem verilmesini bekliyor. Daha da önemlisi terörle mücadeleye. Bir adım daha ötesi ise siyaset ve bürokrasinin üst kademelerinde de terör temizliği bekliyor.

Ama CHP’nin gündemi ile milletin gündemi bir türlü örtüşmüyor. Nasıl ki kasap et, koyunda can derdinde ise millet huzur, CHP ise artık bir daha asla göremeyeceği nüfuz ve fiili iktidarının derdinde.

YSK’dan istediği sonucu alamayan CHP hızını alamayarak Danıştay’a, AYM’ye hatta AİHM’ye kadar gideceğini söylemesi de bu yüzden.

Ama ne yaparsa yapsın CHP'nin geleceği yoktur. Milleti üç beş seçim daha yorarlar sonra da parti ve ideoloji çöplüğünde yerlerini alırlar.

Akılları başlarında olsa bu yenilgiyi kabul edip biran önce 2019 Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimlerine hazırlanırlardı ama ondada ümitleri yok ki günü kurtarmanın hesabındalar.

%48.6 oyun CHP kendi oyu olmadığını herkes gibi onlarda bal gibi biliyor. 1965'ten bu tarafa %35 bile göremeyen CHP’nin şimdi bu oranı kendi oyu gibi görürse büyük hata yapar bunun bir referandum olduğunu normal seçimler ile karıştırılmaması gerektiğini bu oyları 7 düvelin desteği Ak Parti ve MHP’nin içindeki bazı muhalif kesimlerin kayması sonucu olduğunu unutmaması gerekiyor.

Referandum öncesi CHP'li bazı Vekillerin dini söylemleri, denize dökme tehditlerinin dışında genelde meydanlardaki şirin tavırları gitti.

Başbakan’ın dediği gibi seçim öncesi kuzu postuna bürünen CHP seçim sonunda eski ayarlarına dönmüş oldu CHP Mv. A.Gülsün Bilgehan (İnönü’nün torunu) Referandumun ertesi günü (Her türlü zorbalığa rağmen, bu ülkenin yarısı cesur ve namuslu ya....!) diye bir Tweet attı bunu diyen kişinin dedesinin bu ülke de yaptığı zorbalığı millet çok iyi bilir.

Ezanı Türkçe okuttuğunu Kuran-ı Kerim eğitimi yasakladığını Camilerin bir kısmını sattığını bir kısmını Ahıra çevirdiğini Cami Minarelerindeki hilalin tepesine Altı Ok yaptırdığını milletimiz unutacak değil.

"Kişi kendinden bilir işi" tabiri tamda bu zihniyete Uyan bir tabir yine bir diğer CHP Mv. Aytun Çıray Zorunlu alışverişlerin dışında ekonomiyi durdurun Tweetleri CHP'nin milletten ne kadar kopuk oluğunu göstermektedir.

Referanduma 2 gün kala Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şükrü Karatepe ve bazı danışmanların Eyalet tartışması açması da sürece zarar vermiştir. Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan böyle bir şeyin bizim iktidarımız döneminde asla olmayacak demesi yine de bazı çevrelerde ister istemez tepkiye neden olmuştur. Bu açıklamayı yapan danışman 28 Şubat sürecinde de rol almış bir kişi olması akıllara başka soruları da getirmektedir.

Kendisine kurulan kaset kumpası ile CHP’nin Genel Başkanlığın'dan ayrılmak zorunda kalan Deniz Baykal referandum sürecinde aktif bir görev alarak şehir şehir gezmiş Hayır için çalışmıştır. Ama aynı çalışmayı Ak Parti içinde önemli görevlere gelmiş kişilerden Ak Parti seçmeni görememiştir. Ak Parti seçmeninin sorduğu soru bu kişilerin neden çalışmalarda aktif görev almadıklarıdır.

Ak Parti’nin bu sonuçlardan sonra kendisini sorgulaması gerekiyor seçim sürecinde teşkilatlar zayıf bir performans sergiledi şehrin değişik yerlerine kurulan EVET çadırında görevli kişilere değişiklikle ilgili soru soran Vatandaşa anlatmak yerine Broşür verip burada yazıyor diye cevap veren gençler ile çalışma olmaz o çadırlarda neden Milletvekili veya Teşkilatlardan bu değişikliği anlatacak uzman bir görevli kimse olmadı?

Sadece broşür dağıttırmak için çadırlar kurulmaz kurulan çadırlara bilgi edinmek için gelen vatandaşı en güzel bir şekilde bilgilendirmek olmalıdır.

Ak Parti 2019 yılında ki Başkanlık seçimlerine giderken bu ve bundan önceki seçimler de yapılan hataları en iyi şekilde okur ve ona göre tedbir alırsa yapılacak olan 2019 seçimlerini 10 Ağustos seçimlerin de olduğu gibi 2. tura kalmadan zaferle çıkacağına inanıyorum.

Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.