1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 16 yıldır tek bir şikayet almadık
16 yıldır tek bir  şikayet almadık

16 yıldır tek bir şikayet almadık

1998 yılında Teknik Orman Ürünleri adıyla kereste imalatına başlayan firma, günün koşullarına uyarak sektörde adından sıkça söz ettirmeyi başardı.

A+A-

Firma sahibi Hüseyin Bağcı, sektördeki ihtiyaçlara cevap vermek için rabıta ve lambri imalatına başlayarak faaliyetlerini genişlettiklerini ve 2005 yılında laminat parke ve mobilya doğrama üretimi yaparak faaliyetlerine hız verdiklerini söyledi.

Sektöre sıfırdan başlayan ve ikinci el eski makinalarla iş kuran Hüseyin Bağcı, ilk aylarda makinaları çalıştıracak hammadde ve para olmadığı için sıkıntıya girdiğini söyledi. Eş, dost ve akrabadan aldığı emanet paralarla bir seferliğine hammadde aldığını ve onu satarak sermaye oluşturduğunu aktaran Bağcı, “Biz kimseyi mağdur etmeden aldığımız emanetleri geri verdik. İşimize dört elle sarıldık ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuk. 16 yıldır hiçbir müşterimiz yaptığımız iş yüzünden bize bir şikayette bulunmadı. Zamanında ve verdiğimiz sürede yaparak müşterilerimizi memnun ettik” dedi.

***Öncelikle bu sektöre nasıl girdiğinizi anlatabilir misiniz?
Ben liseyi de, üniversiteyi de orman ürünleri üzerinden okuyunca tek düşüncem bu sektörde çalışmak oldu. 4 yıl özel şirkette çalışıp işi öğrendikten sonra kendi iş yerimi kurup kendi iş yerimin patronu olmak istedim. Başkasının tahakkümü altında kalmadan ve kimseden emir almadan daha özgür çalışmak istediğim için kendi iş yerimi kurdum. Sıfır sermaye ile bu işi kurdum. Allah’tan başka ne bir dayanağım ne de desteğim vardı. Çok şükür ki kaliteden, sözümüzden ve çalışmaktan asla taviz vermedik. İşimize sahip çıktık ve müşterilerimizi memnun ederek şu an bu konuma yükseldik.

*** Teknik Orman Ürünleri olarak hangi ürünleri satıyorsunuz?
1998’de ilk önce imalat yapıyordum. Orman işletmelerinden ihaleyle tomruk alıyordum ve aldığım tomruğu işleyip zemin malzemesi, döşeme, taban tahtası imalatı yaparak inşaatlara montajını yapıyorduk.2005 yılına kadar bu işi geliştirdim ve piyasada adımı duyurdum. Laminat parkenin sektöre girmesiyle daha ucuz, renk seçeneğinin fazla olması ve kullanışlı olması nedeniyle işimizi bozacağını düşünerek, iş yerimde imalat yapma yerine Laminat parke satmaya karar verdim. Konya’da Laminat parke işine giren ilk kişilerdenim. Parke satışına başladık ama imalatı her yerde olmadığı için ilk zamanlar bulmakta zorlandık. İthal bir markanın bayiliğini alarak sektöre hızlı bir giriş yaptım. 2005 yılından beri 11 yıldır Laminat parke satıyoruz ve firma olarak öncüyüz.

*** Hangi marka adı altında çalışmalar yapıyorsunuz ve sadece Konya sınırları içerisinde mi çalışıyorsunuz?
Biz şu anda Türkiye’de Turanlar Grup Vezirler Orman Ürünleri adı altında ürettikleri Peli markasının bayiliğini aldık ve bizden başka kimsenin satmasına izin vermedik. Türkiye’nin en kaliteli ve en sağlam parkesini imal ediyorlar. 2008’den beri Peli markasının Konya’daki toptancı bayisiyiz. Hem toptan satıcısı hem de perakende olarak, dairelere ve projelere tek tek hem satışını hem montajını yapıyoruz. Konya’da ve çevre illerde 75’e yakın alt bayimizle hizmet veriyoruz. İlk başladığımızda Konya sınırları içerisinde hizmet veriyorduk. Yıllar geçtikçe Konya’nın ilçelerine daha çok açılmaya başladık. Büyük projeler olduğunda, Afyon, Karaman, Kayseri, Kütahya, Gazi Antep ve Malatya gibi şehirlere de hizmet götürdük. 3 yıl içinde Kütahya’da 500 dairelik TOKİ evlerini, Antep’te 830 dairelik yurt yapımı, Malatya’da 550 dairelik TOKİ işinin hem malzemesini hem montajını yaptık. Yani Türkiye genelinde büyük projelere imza atıyoruz.

***Neden Ahşapla ilgili bir sektör seçtiniz, sebepleri neler?
Benim çocukluktan beri ahşapla ilgili okumam ve tahsilimi yapmam sonucu ahşap işine kereste işine girdim. 8 yıl eğitim aldıktan sonra başka bir sektöre girmem abes olurdu. Zaten ahşap tamamıyla doğal bir malzeme olduğu için bana daha cazip göründü. Sağlık yönünden hiçbir zararı yok. Ahşabın verdiği sıcaklığı da hiçbir malzeme veremiyor. Temizlenmesi kolay olduğu içinde daha çok tercih ediliyor. Laminat parkelerde ahşap kadar doğal ürünlerdir. Yani piyasada suni bir malzeme lanse ediliyor ama bu yanlıştır. Laminat parkede hiçbir suni malzeme yoktur. Vatandaşların içi rahat olsun. Herkese tavsiye ederim. Hem kullanışlı hem sağlıklı bir üründür.

***Laminat parke ile tavan tahtası montajıyla arasında ki fark nedir?
Tavan tahtası montajı yapılacak bir dairede, bir usta bir daireyi 4 günden önce ahşabını bitiremezdi. Üstüne bir de cila vurduğu zaman 1 hafta ve cilanın kokusu gidene kadar 10 gün kadar bir zaman kaybına neden oluyordu. Ancak Laminat parkenin gelmesiyle birçok alanda tasarruf yapmaya başladık. Parkede hazır malzeme olduğu için bir usta sabah 9’da başladığı bir daireyi akşam saat 5’te bitirebiliyor ve aileye direk teslim edebiliyor.

*** 15 Temmuz süreci ve döviz fiyatlarının artması işinizi nasıl etkiledi?
15 Temmuz hain darbe girişimini lanetliyoruz. Darbeden sonra piyasalar duruldu. Bizim işimize doğrudan değil ama dolaylı olarak etki etti. Piyasalar zincir halkası gibi birbirine bağlılar bizde o zincirin içinde olduğumuz için işimiz durgunlaştı. Özellikle nakit para bulma noktasında ve tahsilatlarımızı yapmakta çok zorlandık. Dövizin yükselmesi ithal ettiğimiz ürünlerin pahalı gelmesine neden oldu ama işimize olumsuz yönde hiçbir etki etmedi. Çünkü bu ürünlere aşırı derecede bir talep var ve piyasada bizim gibi kaliteli ve marka yapmış bir malzeme satmadığı için işimiz aksamadı. Aksine geçen sene 5 milyon TL olan ciromuz, bu sene daha 10’uncu ayda olmamıza rağmen ikiye katlamış durumdayız.

*** Pazar alanınız sadece yeni inşaatlar mı?
Bizim işimiz sadece inşaatlar değil. Tabi ki inşaatlar yapılmaya devam ettikçe bizimde işimiz devam edecek ama inşaatlardan ziyada eski yapılarda bizim çalışma alanımızı oluşturuyor. Eski yapıların fayans, karo ve eskimiş parkelerini değiştirmek için bize gelenler oluyor. Bizde Laminat parke ile buraları tekrar döşüyoruz. Yani yeni inşaatlar kadar eski yapılarda bizim için büyük bir pazar oluşturuyor.

*** Teknik Orman Ürünleri olarak misyonunuzdan bahsedebilir misiniz?
Benim misyonum parke sektöründe, hem kalite yönünden hem montaj yönünden hem kaliteli ekip çalıştırma yönünden işimiz zamanında yaparak, yaptığım işin karşısında teşekkür alarak müşterilerimiz memnun etmektir. Paradan ziyade müşteri memnuniyeti benim için olmazsa olmazlardan. 1998 yılından beri benim için olmazsa olmalardan olan, verilen işi zamanında yapmak, işimi en iyi kalitede yapmak ve müşterimin ihtiyacına cevap vererek teşekkür almak. 18 yıldır yaptığım hiçbir iş yüzünden şikayet almadım.

*** Geçen yılki cironuz ne kadardı ve gelecek yıl büyüme oranı hedefiniz nedir?
Konya-Karaman ve Afyon’un yarısı bize ait. Türkiye genelinde bölge bayisi olarak 3. sırada yer alıyoruz. Bizim hedefimiz Türkiye’de ilk sıraya yerleşmek ve hizmet kalitesini arttırarak Türkiye’nin her yerine ulaşmak. 2015 ile 2016 yılındaki ciro arasında yüzde yüz oranında bir fark var. Piyasaların durgun ve kötü olmasına rağmen büyümeye devam ediyoruz. Geçen yıl 5 Milyon TL ciro yapmıştık ve bu sene 10’uncu ay olmasına rağmen 10 milyon TL ciroyu bulmuş durumdayız.

*** Liva markası nerden geliyor?
2005 yılında parke işine girerken herkes fason kendi isimde bir marka yapıp parke ürettiriyordu. Bizde kendi markamızı oluşturduk. Liva markasının patentini tescilledik. Biz liva markasını iş yerimizin tabelasına astık. Araçlarımızın üstünde reklamını yaptık. Şu an Teknik Orman Ürünleri adını kimse bilmez. Herkes Liva Laminat Parke olarak tanınıyoruz. Hatta bazı müşteriler liva marka laminat parke istiyoruz diyorlardı. Liva ismi de buradan geliyor. Röportaj: Mesut Ercüment


Hüseyin Bağcı Kimdir?
Orman Endüstri Mühendisi olan Hasan Bağcı, Konya, Hadim ilçesinin Yağcı köyünde dünyaya geldi. ilkokul eğitimini Yağcı köyünde okudu. Ortaokul ve lise tahsili için Konya’ya gelen Bağcı, üniversite okumak için Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesine gitti. 1990 yılında mezun olduktan sonra askerlik görevini yaptı. Hadim’de potansiyel olmadığı için başka illerde iş arayan Bağcı, Bolu’da özel bir şirkette fabrika müdürü olarak çalıştı. 1998 yılında Konya’ya gelerek kereste sektöründe kendi iş yerini kurarak Teknik Orman ürünleri adıyla iş sektörüne giriş yaptı. 2005 yılına kadar kereste imalatı yaptıktan sonra Laminat parke işine girerek şirketin yapısını değiştirdi. 16 yıldır aynı şirkette işine devam ediyor. Evli ve 2 çocuk babası.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.